Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: JAVYS vlani úspešne realizovala 12 záchytov rádioaktívnych materiálov

V porovnaní s rokom 2013, keď JAVYS zasahovala v 32 prípadoch záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, ide podľa jej informácií o významný pokles ich výskytu.

Takéto zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní prepravia a následne uskladnia v certifikovaných skladoch JAVYS v lokalite Jaslovské Bohunice. Materiály, ktoré spĺňajú limity na uloženie v Republikovom úložisku (RÚ) rádioaktívnych odpadov (RAO), sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov. „Následne sa prepravia do RÚ RAO na ich definitívne uloženie. Materiály, ktoré tieto limity nespĺňajú, sa ďalej bezpečne skladujú v jadrových zariadeniach spoločnosti až do momentu ich uloženia do pripravovaného hlbinného úložiska,“ doplnila Staneková.

Všetky činnosti vykonávané pri dohľadaní, identifikácii, zdokumentovaní, preprave ZRAM, ich evidencii a skladovaní JAVYS vykonáva plne v súlade s platnou legislatívou, predpismi a rozhodnutiami príslušných dozorných orgánov.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., sa zaoberá činnosťami zameranými na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom. Zároveň je však oprávnenou organizáciou na nakladanie s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a rádioaktívnymi materiálmi. Zdroje ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu sa na území SR objavujú napríklad v zberných surovinách, železiarňach, na hraničných priechodoch, ale aj na rôznych iných miestach.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.