Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

J. Krajcár: Slovenská energetika je veľmi regulovaná

„Energetika ako odvetvie je predmetom regulácie, či už v európskom priestore alebo v rámci Slovenska. Slovensko podľa môjho názoru patrí k veľmi regulovaným trhom, či je to už v elektrine alebo plyne, či sa to týka dodávky alebo výroby. Týka sa to ako výroby z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), či z konvenčných zdrojov energie,“ povedal.

Regulované prostredie podľa neho neprospieva k dlhodobému rozvoju energetiky, v kontexte znižovania koncových cien energetickej komodity. „Prejavuje sa to jednoduchým spôsobom: Odvetvie je investične krátke. To znamená, že spoločnosti, ktoré podnikajú v tomto priestore, hľadajú optimalizáciu ich investícií, teda skôr neinvestovať ako investovať smerom k rozvoju. To je jeden faktor,“ upozornil.

Druhým faktorom podľa Krajcára je, že ak sa hovorí o tzv. novej energetike, teda o prechode z konvenčnej energetiky na nové formy energetiky, tak miera investície do regulovaného trhu je „veľmi, veľmi obmedzená“. „Vidím to ako dlhodobo veľký problém,“ podčiarkol.

Aplikácia novej európskej energetickej legislatívy smerom na Slovensko je podľa neho „veľmi otázna“, a to tak z obsahového, ako aj časového hľadiska“. „Dnes si nedovolím povedať, čo bude znamenať pre prax. Pokiaľ nezabezpečíme priamy prechod európskej legislatívy do národnej legislatívy, tak v horizonte jedného, dvoch rokov nemôžeme hovoriť o reálnej aplikácii nových európskych predpisov. Je to síce možné, ale musel by nastať súlad všetkých účastníkov trhu. To zatiaľ nie je v slovenskom prostredí reálne,“ dodal Krajcár.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.