Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Izraelsko-americké konzorcium bude ťažiť plyn spod príbrežných vôd

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o projekte povedal, že obyvateľom krajiny a do štátnej pokladnice prinesie v nasledujúcich rokoch stovky miliárd šekelov. Miliarda šekelov je 237 miliónov eur.

Obe spoločnosti v konzorciu už spolu ťažia zemný plyn z Tamarského náleziska, ktoré sa nachádza vo východnom Stredomorí. Partneri sa v dohode zaviazali, že do roku 2020 začnú ťažiť plyn aj z Leviathanského poľa. Predpokladá sa, že je na palivo najbohatšie v celom Stredozemnom mori.

Dohodu musí ešte schváliť izraelský parlament. Izraelský protimonopolný úrad však spochybňuje jej opodstatnenosť. Šéf úradu David Gilo sa na protest proti dohode rozhodol dokonca rezignovať na funkciu. Noble Energy a Delek Group chce prinútiť, aby predali časť podielov, ktoré majú v Tamarskom aj Leviathanskom nálezisku. Gilo sa obáva, že v opačnom prípade vznikne v odvetví monopol.

V dohode sa však hovorí o tom, že Delek Group predá celý svoj podiel na Tamarskom nálezisku a Noble Energy si ho zníži na 25 %. Ich spoločný podiel na Leviathanskom nálezisku je 85 %.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.