Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irán chce postupne zvýšiť ťažbu o milión barelov denne

Analytici predpokladajú, že zrušenie medzinárodných sankcií voči Iránu vyvolá ďalší tlak na ceny ropy. Ropa Brent vo štvrtok 31. decembra uzatvárala rok na úrovni 37,28 USD (34,24 eura) za barel. Irán opakovanie uvádzal, že po zrušení sankcií zvýši ťažbu o 500.000 barelov za deň (bzd) a krátko na to o ďalších 500.000 bzd, aby opäť získal pozíciu druhého najväčšieho producenta v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Irán pred sankciami do roka 2012 vyvážal 2,5 milióna bzd, po sankciách však klesol približne na 1,1 milióna bzd. Krajina tým prišla o veľkú časť príjmov a musela zoškrtať investície.

„Rozhodnutie o objeme exportu závisí predovšetkým od budúcich podmienok na trhu. Svoj trhový podiel budeme zvyšovať neustále,“ povedal Mohsen Qamsari, generálny riaditeľ pre medzinárodné vzťahy štátnej spoločnosti National Iranian Oil Company (NIOC). Podľa jeho slov prijali viacero metód a stratégií, aby zabránili ďalšiemu poklesu medzinárodných cien ropy.

Qamsari uviedol, že Irán bude vyvážať ropu do Ázie a Európy a za potenciálnych odberateľov označil najmä Čínu a Indiu. Ďalšou možnosťou by bola kúpa podielov v zahraničných rafinériách. „Túto metódu používajú krajiny ako Saudská Arábia, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, USA alebo Čína a zároveň aj popredné ropné koncerny, napríklad Royal Dutch Shell a BP. Nemali by sme v tejto oblasti za nimi zaostávať,“ skonštatoval šéf NIOC.

(1 EUR = 1,0887 USD)

1 sov ed

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.