Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: IFP zatiaľ neodporúča deregulovať ceny plynu a elektriny pre domácnosti

Sila tradičných dodávateľov postupne klesá, avšak aj v roku 2014 dodali až 89 % všetkej elektriny a 73 % plynu. Súčasný regulačný rámec môže rozvoj konkurencie brzdiť. Dizajn trhu preto možno vylepšiť čiastočnou dereguláciou, pri ktorej budú predajcovia ponúkať aj ceny vyššie ako určuje regulátor, ale zároveň budú povinní ponúknuť regulovanú tarifu.

Vysoká koncentrácia trhu a malá aktivita zákazníkov svedčia podľa IFP o stále nedostatočnom rozvoji konkurencie. Trh predaja s elektrinou aj plynom domácnostiam je napriek pozitívnemu trendu z minulých rokov stále vysoko koncentrovaný. Predaj plynu dosahuje oproti elektrine relatívne vyššiu koncentráciu.

Plyn dlhodobo zaznamenáva vyššiu aktivitu odberateľov, najmä v sektore mimo domácností. Pri domácnostiach aktivita zákazníkov oslabuje. Zákazníci menia dodávateľov plynu stále menej už tretí rok po sebe. Pri elektrine je situácia stabilizovaná – ročne ich zmení dodávateľa 2,5 až 3,5 %, čo sú však stále nízke hodnoty. Keďže väčšina spotrebiteľov je u tradičných dodávateľov, priestor na zmenu je značný. Až ročná zmena na úrovni 8,5 až 14 % je dostatočne vysoká, aby prinútila predajcov aktívne súperiť o zákazníka.

„V medzinárodnom porovnaní sú naše miery zmien dodávateľov pod priemerom EÚ. Situácia je pri plyne o niečo lepšia ako pri elektrine. Pri väčšine krajín možno pozorovať rastúci trend, ktorý je typický najmä po otvorení trhu a uvoľnení regulácie. Podobne ako vo Veľkej Británii neskôr poklesne a ustáli sa na prirodzenej úrovni,“ konštatovali analytici inštitútu.

Finančné motivácie na zmenu dodávateľa sú na Slovensku na rozdiel od iných krajín EÚ podľa IFP zanedbateľné. Bežná domácnosť so zmluvou so ZSE a odberom 1 až 2,5 MWh mohla na začiatku roka 2015 maximálne ušetriť približne 1 euro mesačne, respektíve 3 % svojej ročnej faktúry. Pri plyne je úspora podobná. Vyše 40 % domácností má minimálnu finančnú motiváciu (úspora menej ako 6 %) na zmenu dodávateľa. Z celkového počtu 1,9 milióna slovenských domácností má približne 800.000 ročné výdavky nižšie ako 380 eur za elektrinu a 540 za plyn.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.