Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: GDF Suez preberá kontrolu nad britskou energofirmou International Power

Francúzska spoločnosť dnes oznámila, že spojí aktíva svojej zahraničnej energetickej divízie GDF Suez Energy International s aktívami International Power, pričom po dokončení kontraktu vyplatí akcionárom britskej firmy za vzdanie sa kontroly nad ňou mimoriadnu dividendu 92 pencí za akciu, čo celkovo znamená 1,4 miliardy libier (1,69 miliardy eur). To je v hornej hranici sumy, s akou počítali analytici. Kontrakt by sa mal dokončiť ku koncu tohto alebo na začiatku budúceho roka.

Francúzska spoločnosť týmto krokom získa väčší priestor na trhoch USA a Blízkeho východu a zlepší sa aj jej prístup na trh Veľkej Británie a Austrálie.

Ako GDF Suez dodala, v prospech International Power pretransferuje časť britských, tureckých a mimoeurópskych aktív a následne v novej spoločnosti s produkčnou kapacitou okolo 66 gigawattov prevezme 70-% podiel. Zvyšných 30 % budú vlastniť akcionári International Power.

Aj keď francúzska firma bude kontrolovať viac než dve tretiny novej spoločnosti pod názvom New International Power, súčasný top manažment International Power vrátane výkonného riaditeľa Philipa Coxa a finančného riaditeľa Marka Williamsona si svoje pozície udrží. Nová firma bude naďalej kótovaná na Londýnskej burze cenných papierov.

Obe spoločnosti dnes okrem toho oznámili výsledky za 1. polrok. Zatiaľ čo GDF Suez dosiahla medziročný rast čistého zisku o 9,3 % na 3,6 miliardy eur, International Power zaznamenala pokles zisku o 49 % na 199 miliónov libier.

Informovali o tom agentúra Reuters a AP.

(1 EUR = 0,83040 GBP)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.