Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Gaz-System a eustream skúmajú možnosť poľsko-slovenského plynovodu

Spoločnosti sa dohodli, že vytvoria pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov obidvoch prepravcov, ktorá bude zodpovedná za prípravu technickej, ekonomickej, environmentálnej a právnej analýzy projektu prepojenia Poľska a Slovenska.

Finálny výsledok spoločnej práce bude pozostávať zo štúdie uskutočniteľnosti a zo špecifikácie obchodných podmienok pre vybudovanie poľsko-slovenského prepojenia. O prípadnom ďalšom pokračovaní v implementácii projektu by sa malo rozhodnúť v roku 2012. Firmy majú v úmysle požiadať EÚ o podporu pri spolufinancovaní pripravovaných analytických štúdií.

„Spolupráca so slovenským prevádzkovateľom prepravnej siete je súčasťou stratégie spoločnosti Gaz-System S.A., ktorou je aktívna účasť na budovaní integrovanej plynovodnej siete v strednej Európe. Poľsko-slovenské prepojenie, ktoré práve analyzujeme, by sa mohlo stať súčasťou severno-južného koridoru. Jedným z prínosov tohto riešenia je, že umožní stredoeurópskym klientom cez poľskú prepravnú sústavu prístup k LNG terminálu Świnoujście. Národný tranzitný systém sa v súlade s týmto zámerom tiež rozvíja. Spoločnosť postaví do roku 2014 viac ako 1000 km nových potrubí, čo umožní prepravu väčších objemov na území Poľska,“ povedal predseda predstavenstva Gaz-System S.A. Jan Chadam.

„Rozšírenie spolupráce so susednými krajinami je jednou z priorít spoločnosti eustream, a.s., od roku 2006, kedy začala pôsobiť ako nezávislý prevádzkovateľ prepravnej siete. Projekt prepojenia Slovenska a Poľska by mohol prispieť k integrácii európskych plynárenských sietí. Sme radi, že ďalší nový krok uskutočňujeme s našimi poľskými kolegami. Príprava štúdií bude koordinovaná tak, aby táto ďalšia časť severno-južného koridoru nasledujúca po slovensko-maďarskom prepojení, slúžila trhu a bezpečnosti dodávok plynu krajinám V4+ (SR, ČR, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko, Rakúsko – pozn. TASR),“ zdôraznil predseda predstavenstva spoločnosti eustream, a.s., Antoine Jourdain.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.