Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. februára 2015 Ostatné od Energia.skTASR

Európsky parlament privítal Šefčovičov návrh energetickej únie

Predseda EP Martin Schulz v správe pre médiá upozornil, že energia bola centrálnym dôvodom založenia spoločenstva uhlia a ocele v 50. rokoch 20. storočia a teraz, v dôsledku krízy, by mala znovu dať podnet na tvorbu silnejšej Európy.

„Päť dimenzií a 15 činností, ktoré boli dnes predstavené v Európskom parlamente, sa dotýka problematiky, s ktorou EÚ zápasí už veľa rokov. Nadišla tá správna chvíľa, aby sme spolupracovali na európskej, národnej, regionálnej a miestnej úrovni, aby sa energetická únia stala realitou,“ uviedol Schulz po Šefčovičovom vystúpení na pôde europarlamentu.

Schulz pripomenul, že Európa naliehavo potrebuje zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť, zaistiť diverzifikáciu zdrojov a musí zjednotiť roztrieštený trh s energiou a zároveň sa dôraznejšie presadzovať na rokovaniach v oblasti energetiky a obchodu s tretími krajinami. Pre EÚ to podľa neho dáva zmysel z politického, bezpečnostného aj ekonomického hľadiska.

Predseda EP dodal, že európski zákonodarcovia podrobne preskúmajú návrhy Európskej komisie o energetickej únii, v prípade potreby ponúknu zlepšenia a budú sa snažiť premeniť tento návrh na legislatívny dokument.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) v tejto súvislosti uviedol, že stratégia, za realizáciu ktorej je zodpovedný Šefčovič, vyvolala pozitívne reakcie zo strany európskych zákonodarcov.

„Energetická únia je konceptom, ktorý plne podporujem a myslím si, že bude mať pozitívny dopad naprieč celou úniou. V prípade Slovenska môže prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti,“ konštatoval Kukan. Dnes je podľa jeho slov energetická bezpečnosť aktuálnym európskym problémom v spojitosti s krízou na Ukrajine a s ňou súvisiacou politikou Ruskej federácie.

Kukan ocenil, že energetická únia, tak ako ju predstavil Šefčovič, by mala predstavovať piatu slobodu EÚ, čiže slobodný tok energií, čo posilní a rozvinie vnútorný trh. Slovenský europoslanec vyjadril nádej, že tento projekt už v najbližších mesiacoch povedie k intenzívnejšej spolupráci všetkých 28 členov EÚ.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.