Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Energia: EÚ môže výrazne urýchliť výstavbu obnoviteľných zdrojov

Myslí sa využívanie elektriny, tepla, chladenia alebo palív z obnoviteľných zdrojov, ako je slnko, vietor, voda, biomasa alebo geotermálna energia. Ak by sa podarilo využiť celý potenciál v porovnaní so zásobovaním konvenčnými zdrojmi, podľa výpočtu IRENA by sa ušetrilo 25 miliárd USD (20,14 miliardy eur) ročne predovšetkým vďaka nižšej spotrebe palív.

Predovšetkým v oblasti výroby elektriny z vetra a slnka ceny prudko klesli, takže tu existuje veľký potenciál pre úspory. Prechod na kúrenie tepelnými čerpadlami a na elektromobily sa dá uskutočniť nákladovo neutrálne, tvrdí štúdia. Len výraznejšie využívanie biomasy a biopalív by aktuálne stálo viac, než by ušetrilo,

„Okrem priamych úspor pri zásobovaní sa tiež môžeme vyhnúť vysokým zdravotným nákladom vďaka čistejšiemu ovzdušiu,“ uviedla IRENA. Celkovo predstavujú ročné úspory 52 až 133 miliárd eur. Potrebné by však pre uvedené urýchlenie budovania obnoviteľných zdrojov boli tiež investície vo výške 73 miliárd USD.

(1 EUR = 1,2410 USD)

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.