Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: EPH plánuje emisiu akcií EP Infrastructure na burzách v Prahe a Londýne

EPH oznámil, že časť firmy ponúkne na pražskej a londýnskej burze. Malo by ísť o minoritný podiel v dcérskej spoločnosti EP Infrastructure (EPIF), do ktorej EPH, patriaci miliardárom Danielovi Křetínskému a Patrikovi Tkáčovi, vyčlenil svoje infraštruktúrne projekty.

Súčasťou skupiny EPIF je napríklad spoločnosť Eustream, pôsobiaca ako jediný prevádzkovateľ prepravnej plynárenskej sústavy na Slovensku. Z českých aktív spadá do EPIF teplárenstvo vrátane najväčšieho zdroja EPH Elektrárny Opatovice. V Česku je EPH najväčším dodávateľom tepla vôbec.

Křetínský o plánovanom vyčlenení majetku, ako je Eustream, hovoril už skôr. Vo februári to potvrdil aj pre slovenský týždenník Trend. vtedy hovoril o tom, že 30-% podiel ponúkne buď investorovi, alebo ho upíše na burze.

Je to súčasť zámeru získať financie pre ďalší rozvoj. Vzhľadom k veľkému investičnému apetítu totiž zadlženie rýchlo expandujúcej firmy vzrástlo a získanie ďalších finančných prostriedkov prostredníctvom dlhopisov, ktorých hodnota klesla, sa pre holding zdražilo. Podľa odhadov dlhoval EPH vlani na jeseň celkovo 140 miliárd Kč (5,18 miliardy eur).

(1 EUR = 27,026 CZK)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.