Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: EPH nebude pokračovať v príprave predaja akcií EPIF na burze

Zámer vykonať IPO kmeňových akcií a globálnych depozitných certifikátov svojej dcérskej spoločnosti na Pražskej burze cenných papierov a Londýnskej burze cenných papierov oznámil holding 12. apríla. Ponuku cenných papierov plánoval v 2. štvrťroku, a to s ohľadom na podmienky na trhu. EPH zamýšľal využiť väčšinu čistých výnosov na spätné odkúpenie svojich vlastných akcií vlastnených spoločnosťou Biques Limited, ktorá je v holdingu pasívnym finančným investorom.

EPH bude podľa Častvaja ďalej zvažovať možnosť bilaterálnej transakcie s globálnymi infraštruktúrnymi investormi. „EPH si veľmi váži pozitívnu odozvu trhu v súvislosti s pôvodne očakávanou primárnou emisiou akcií EPIF. Chceme zároveň poďakovať investorom za záujem o našu spoločnosť a našim finančným poradcom za ich pomoc a poskytnutie služieb spojených s doterajšou prípravou ponukového procesu,“ dodal.

EPIF je poskytovateľom infraštruktúrnych služieb v oblasti energetiky so zameraním najmä na regulované aktivity a aktivity založené na dlhodobých zmluvách. Skupina pôsobí v štyroch hlavných segmentoch, a to v oblasti prepravy a skladovania plynu, distribúcie plynu aj elektrickej energie a teplárenstve. Pôsobí hlavne na Slovensku a v Českej republike.

Súčasťou EPIF, do ktorej EPH vyčlenil svoje infraštruktúrne projekty, je napríklad spoločnosť Eustream, pôsobiaca ako jediný prevádzkovateľ prepravnej plynárenskej sústavy na Slovensku. Z českých aktív spadá do EPIF teplárenstvo vrátane najväčšieho zdroja EPH Elektrárny Opatovice. V Česku je holding najväčším dodávateľom tepla vôbec.

V roku 2015 skupina EPIF vykázala tržby 3,265 miliardy eur a čistý zisk vo výške 622,7 milióna eur. Upravená EBITDA dosiahla hodnotu 1,433 miliardy eur. K 31. decembru 2015 predstavovali celkové konsolidované aktíva skupiny 9,710 miliardy eur.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.