Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Dominantným zdrojom elektriny v SR bolo aj vlani s 56-% podielom jadro

Celková výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) dosiahla podľa správy 2194 GWh, z čoho samostatne fotovoltické zdroje vyrobili 577 GWh.

„Do budúcnosti očakávame stabilný výhľad objemu výroby v zdrojoch na území SR, keďže 82 % produkcie pokrývajú jadrové a obnoviteľné zdroje. Ostatné kapacity sú potrebné z hľadiska výkonovej rovnováhy, respektíve výroba v Elektrárni Nováky (ENO) sa realizuje v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme, teda v rámci dotačnej schémy,“ uviedli analytici spoločnosti.

Dominantný výrobca elektriny, spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., (SE) vyrobila podľa analytickej správy vlani 19,71 terawatthodín (TWh) elektrickej energie, z čoho čistá dodávka do sústavy tvorila 17,89 TWh. Medziročne ide o pokles objemu výroby SE o 10,85 %, ktorého hlavnou príčinou je presun prevádzky Vodnej elektrárne v Gabčíkove (VEG) spod SE do štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VV). Kým v roku 2014 vyrobili SE v Gabčíkove 2043 GWh, za prvé dva mesiace v roku 2015 dosiahla výroba pod prevádzkou SE len 448 GWh.

Na Slovensku sa podľa energy analytics, s. r. o., vlani spotrebovalo 27.176 GWh elektrickej energie (čistá spotreba podľa metodiky ENTSO-E). Spotreba tak podľa aktualizovaných údajov medziročne narástla o 3,94 %. Okrem toho bola SR aj v uplynulom roku opäť čistým dovozcom – rozdiel medzi celkovou čistou spotrebou a celkovou výrobou predstavoval necelé 2 TWh.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.