Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Distribučné siete pripájajú len malé zdroje na výrobu elektriny

Západoslovenská distribučná, a. s., (ZSD) prijíma žiadosti o pripojenie zdrojov, ktoré nevyrobia viac ako 1,5 násobok spotreby, a teda dodávka elektriny z týchto zdrojoch sa nepovažuje za podnikanie.

„V súčasnosti analyzujeme vplyv už pripojených zariadení na výrobu elektriny do distribučnej sústavy ZSD. Ak sa preukáže, že pripojením nových zariadení nebude ohrozená bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzkovania našej regionálnej distribučnej a prenosovej sústavy, pristúpime k opätovnému prijímaniu žiadostí,“ informovala TASR hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová.

Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. (SSE-D) bola nútená pozastaviť pripájanie akýchkoľvek výrobných zdrojov elektriny pre nedostatok voľnej kapacity. „S tým súviselo aj ohrozenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky – stability distribučnej sústavy. Týka sa to aj obnoviteľných zdrojov na výrobu elektriny (OZE). Tie majú právo na prednostné pripojenie, avšak len v prípade, ak to umožňuje bezpečné a spoľahlivé prevádzkovanie sústavy,“ TASR o tom informovala hovorkyňa SSE-D Jana Bolibruchová a doplnila, že pozastavenie pripájania sa netýka malých zdrojov na výrobu elektriny do 10 kW a nových odberných miest. „Pripojenie malých zdrojov a odberateľov je možné po splnení technických a obchodných podmienok,“ spresnila.

Elektrinu vyrobenú z OZE vykupuje SSE-D na krytie strát. Objem takto vyrobenej elektriny značne prevyšuje jej využitie na spomínané krytie strát, čo spôsobuje prebytok v distribučnej sústave. Tento stav má podľa vyjadrenia Bolibruchovej nežiaduci vplyv na stabilitu siete a spoľahlivú a bezpečnú distribúciu elektriny. Pripomenula, že v zmysle Zákona o energetike má každý prevádzkovateľ distribučnej sústavy povinnosť zabezpečiť spoľahlivú a bezpečnú distribúciu elektrickej energie. SSE-D dala preto vypracovať nezávislú odbornú štúdiu. Preukázala, že SSE-D momentálne nedisponuje voľnou kapacitou. Výsledky štúdie boli dôvodom pozastavenia prijímania žiadostí. SSE-D naďalej robí analýzy možných vplyvov na bezpečnosť siete.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.