Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Čínske solárne firmy vraj obchádzajú európske clá vo výške 500 mil. eur

ProSun tvrdí, že solárne moduly a články sa z Číny vyvážajú do Malajzie a Taiwanu, odkiaľ sa s novou dokumentáciou dostávajú do EÚ. Týmto spôsobom čínski výrobcovia obchádzajú minimálne ceny a clá. „Až 30 % čínskeho solárneho dovozu sa takto vyhýba clu,“ povedal prezident združenia Milan Nitzschke. „To je trestné, to je colný podvod.“ O to viac, že európske štáty tak prichádzajú o podstatné príjmy.

Spory medzi EÚ a Čínou, ktorá je najväčším svetovým výrobcom solárnych panelov, okolo dampingu v solárnej branži sa opakujú. Obidve strany sa v roku 2013 dohodli na minimálnych cenách solárnych modulov a dohoda platí do konca tohto roka. ProSun sa snaží o predĺženie zmluvy a žiada zavedenie ciel na dovoz produktov aj z Taiwanu a Malajzie, ak neexistuje dôkaz, že sa v týchto krajinách aj vyrobili. Podľa združenia európsky solárny sektor trpí práve pre lacný dovoz z Číny.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.