Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: ČEZ odsúva dostavbu Temelína o niekoľko rokov

Denníku to potvrdil minister priemyslu Martin Kocourek. „Vieme už, že sa dokončenie Temelína posunie,“ povedal. Zdroj z ČEZ údajne novinám prezradil, že začiatok výstavby sa môže odsunúť aj o niekoľko rokov.

ČEZ mal pritom do konca roka oznámiť, kto zvíťazil v tendri na výstavbu dvoch reaktorov v Temelíne, ako aj ďalších troch reaktorov – dvoch na Slovensku v Jaslovských Bohuniciach a jedného v českých Dukovanoch. Do konca októbra mal vyzvať troch uchádzačov o kontrakt za stovky miliárd korún – ruský Atomstrojexport, francúzsku Arevu a americký Westinghouse, aby predložili svoje ponuky. Aj tento termín sa odsúva.

Celková hodnota zákazky sa odhaduje na 500 miliárd Kč (19,59 miliardy eur). Hlavným dôvodom odkladu projektu sú podľa HN zmeny spôsobené krízou. Nie je totiž isté, či bude po roku 2020 v ČR taký veľký dopyt po elektrine, aby sa prúd z nových reaktorov predal. „Odhady spotreby sa zmenili,“ pripustil minister Kocourek.

Okrem toho ČEZ sa po rokoch expanzie ocitol v novej situácii – zadlženie firmy rastie, čo znepokojuje jej vedenie. ČEZ už preto vycúval z viacerých plánovaných investícií v zahraničí a vlani naštartoval úsporný program. Podľa interného materiálu pre septembrové stretnutie manažérov, trhy už ČEZ nepovažujú za stabilnú a rastovú firmu a ratingové agentúry jej už adresovali prvé výstrahy.

ČEZ pritom ešte nevyriešil problém – ako obriu investíciu zaplatí. Je čoraz menej pravdepodobné, že sa do nej pustí sám. Pre výstavbu reaktorov by mohol napríklad založiť spoločný podnik s inou energetickou firmou a o náklady a riziko sa podeliť. To si však vyžaduje čas.

Informovali o tom Hospodářské noviny, Reuters a Bloomberg.

(1 EUR = 24,524 CZK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.