Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Českí solárni investori prídu o ďalšie miliardy

Českých prevádzkovateľov solárnych elektrární čaká ďalší tvrdý úder. Pár dní pred koncom roka denník Hospodářské noviny (HN) zistil, že približne sedmina všetkých plánovaných zdrojov bude pripojená do distribučnej siete až po Novom roku. To pre ich majiteľov znamená výrazne nižšie výkupné ceny, a teda aj veľké straty.

Podľa prepočtov HN prídu prevádzkovatelia týchto slnečných zdrojov, ktorých výkon bude podľa českého Energetického regulačného úradu predstavovať 250 MW, v priebehu nasledujúcich 20 rokov približne o 35,8 miliardy Kč (1,42 miliardy eur). Pre český štát to zasa znamená, že o uvedenú sumu bude jeho podpora solárnej energie menšia.

Tieto straty sú dôvodom vyostrenia vzťahov medzi solárnymi podnikateľmi a distribučnými spoločnosťami ČEZ Distribúcia či E.ON, ktoré pripojenie k sieti technicky zabezpečujú, vrátane časových termínov. Niektorí prevádzkovatelia solárnych elektrární obviňujú distribučné firmy zo zámerného zdržiavania, a dokonca hovoria o politických tlakoch najmä na pološtátny ČEZ. Čím viac zdrojov totiž bude k sieti pripojených neskôr (za nižšie výkupné ceny), tým menej si vyžiadajú štátnej podpory. „Hlavne ČEZ robí jasné naschvál, aby do konca roka pripojil čo najmenej zdrojov,“ uviedol František Smolka, šéf Českej priemyselnej fotovoltickej asociácie.

Distribútori kritiku odmietajú. Podľa výkonného riaditeľa ČEZ Daniela Beneša je firma pod obrovským náporom žiadateľov o pripojenie, ktorý je spôsobený tým, že podmienky pre podporu solárnych zdrojov zmenil štát prakticky zo dňa na deň. „Je to abnormálna situácia, s akou som sa v českej energetike ešte nestretol,“ povedal Beneš. Dodal, že „investorov sú stovky a všetci svoje projekty včas pripojiť nestihnú“.

Samotný ČEZ vlastní solárne elektrárne s výkonom 126 MW, pričom všetky budú k sieti pripojené načas.

Okrem podnikateľov bojujúcich o pripojenie k sieti do konca roka sú aj prípady investorov, ktorým hrozí, že od štátu nedostanú vôbec nič. Zatiaľ čo podpora pre veľké solárne elektrárne uvedené do prevádzky v roku 2010 predstavuje 12,40 Kč za 1 KWh, u zdrojov zapojených v januári alebo februári 2011 to bude len 5,50 Kč. A od 1.3. dotácie výkupných cien z fotovoltiky umiestnenej na pozemkoch končí úplne. Takýto zdroj by potom mohol predávať len za cenu silovej elektriny, ktorá sa pohybuje iba okolo 1,50 Kč za 1 KWh. „Elektráreň nás stála 130 miliónov Kč, z toho 60 bolo vlastných a 70 nám na úver poskytla banka. Ak budeme pripojení až v marci, nikdy sa už z dlhov nedostanem,“ uviedol majiteľ jedného z týchto zdrojov.

Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.

(1 EUR = 25,265 CZK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.