Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Česká vláda napokon našla recept ako skrotiť rast cien elektriny

Skokové zvýšenie cien elektriny hrozí v ČR od januára 2011 pre enormné zvýšenie výroby elektriny v solárnych elektrárňach. Elektrinu z týchto zdrojov štát vykupuje za de facto vysoko dotovanú cenu.

Česká vláda chce kompenzovať hroziaci až pätinový rast cien elektriny súborom opatrení – príjmami z emisných kvót, zvýšením poplatkov za vyňatie pôdy pod solárnymi panelmi z pôdneho fondu a zavedením novej zrážkovej „solárnej“ dane. Parametre jednotlivých krokov vláda, respektíve príslušné ministerstvá, podľa premiéra Nečasa doladia do 20. októbra tak, aby zvýšenie cien elektrickej energie pre domácnosti a podnikateľský sektor nepresiahlo 10 %.

„TOP 09 je nesmierne spokojná s tým, že koalícii sa podarilo uzavrieť dohodu o riešení rizika skokového nárastu cien (elektriny) v budúcich rokoch,“ komentoval dohodu minister financií Miroslav Kalousek (TOP 09) a ocenil, že opatrenia sa okrem solárnych nedotknú žiadnych iných obnoviteľných zdrojov elektrickej energie.

„Sme radi, že k tej dohode došlo, ale bola pomerne dramatická. Zasadanie vlády bolo prerušené,“ priznal po rokovaní kabinetu podpredseda vlády a predseda strany Veci verejné Radek John.

Dohodla prišla po tom, ako sa ministri po niekoľkých slovných prestrelkách z minulých dní dostali do slepej uličky a museli debatu prerušiť. Spor bol najmä medzi ministrom financií Kalouskom a premiérom Nečasom, ktorý ministra financií dokonca verejne obviňoval z populizmu. Kalousek navrhoval kompenzovať zvýšenie cien elektriny príjmami z emisných kvót, ale Nečas trval na tom, že opatrenia majú byť komplexné a navrhoval iba zavedenie novej „solárnej dane“ pre veľké fotovoltické elektrárne a až päťnásobné zvýšenie poplatkov za vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho fondu. Veľké solárne elektrárne totiž vznikajú práve na poľnohospodársky využívanej pôde. Výsledkom je napokon dohoda, ktorá spája návrhy Kalouska i Nečasa.

Ak by sa vláda v najbližších dňoch nedohodla ako rast cien elektriny kompenzovať, reálne hrozilo, že príslušný legislatívny návrh nebude predložený už na októbrovej schôdzi Poslaneckej snemovne, a parlament ho včas nestihne prerokovať. To by znamenalo, že opatrenia by na začiatku januára 2011 nezačali platiť.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukové záznamy.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.