Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Česká vláda bude zdaňovať majiteľov solárnych elektrární 3 roky

Ľudia z odvetvia z toho nie sú nijako nadšení, hovoria len, že nový návrh je „podstatne lepší“ než pôvodný, ktorý dobu zdanenia neurčoval. V rokoch 2011 až 2013 by prevádzkovatelia fotovoltických elektrární mali na 26-% zrážkovej dani zaplatiť okolo 15 miliárd Kč (612,24 milióna eur).

„Ide o kompromis, aby sa banky nevystrašili a dokázali sa s investormi dohodnúť na nových splátkach,“ hovorí spravodajca návrhu a šéf hospodárskeho výboru snemovne Milan Urban (ČSSD). Po troch rokoch príde buď predĺženie dane, alebo zdraženie elektriny, alebo prehĺbenie deficitu štátneho rozpočtu.

Štát tiež ustupuje firmám, ktoré súčasne vyrábajú elektrinu aj teplo. Tých sa má avizovaná 32-% darovacia daň z emisných kvót týkať len v obmedzenej miere. Nové paragrafy energetické firmy ešte len analyzujú a konkrétne dôsledky zatiaľ nechcú komentovať.

Finálnu podobu dostalo aj zdanenie zabratia poľnohospodárskej pôdy. Česká vláda ním chce ročne získať 1,7 miliardy Kč. Odhady príjmov sú podľa opozície nadhodnotené a nová daň môže zdražiť aj výstavbu nových diaľnic.

Vláda chce vďaka novele ročne získať 12 miliárd Kč. Čiastočne nimi pokryje náklady na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, aby zabránila skokovému zvýšeniu cien elektriny.

Informoval o tom denník Hospodářské noviny.

(1 EUR = 24,500 CZK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.