Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. augusta 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny ropy budú v najbližších rokoch nízke, na trhu je prebytok

„Nepomohlo ani obmedzenie ťažby zo strany krajín OPEC, ktoré pokrývajú viac ako 50 % trhu. Problémom je disciplína členských krajín, ktoré sa nedržia obmedzenia dennej ťažby na 1,8 milióna barelov denne. Na trh dodávajú o 10 % viac,“ povedal Bálint s tým, že ponuka na trhu výrazne ovplyvňujú aj Spojené štáty americké.

„USA sú nový veľký hráč na trhu, ktorý mieša karty vďaka ťažbe z bridlicových ložísk. Kým oni sa na trh sa pozerajú ekonomicky, chcú dosiahnuť zisk, OPEC sa snaží skôr hľadieť na strategické ciele. Obmedzenia ponuky zo strany OPEC však vždy hravo vykompenzuje USA, ktoré v súčasnosti ťaží 9 miliónov barelov ropy denne,“ vysvetlil Bálint.

Ceny ropy sú v súčasnosti vyššie ako 50 USD za barel. Podľa Bálinta je však rovnovážna trhová cena nižšia. „Na strane dopytu tlačí ceny nadol slabý ekonomický rast, najmä v eurozóne. Spomalila aj čínska ekonomika. Rovnako pre nižšie ceny ropy hovorí aj postupný prechod od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom. Na strane ponuky ich dole tisnú najmä americkí bridlicoví ťažiari, pretože vďaka pokročilým technológiám dokážu zarábať aj pri nižších cenách ropy vo svete,“ dodal Bálint.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.