Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Cena plynu sa od 1. januára zvyšuje o 4,47 %

Úrad zároveň určil aj cenu na dodávku zemného plynu určeného na vykurovanie pre domácnosti. Jeho priemerná cena sa zvyšuje o 6,12 %. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) navrhoval nárast o 14 %.

Podľa Holjenčíka zvýšenie o 4,4 % znamená, že domácnosť, ktorá používa plyn len na varenie, si počas budúceho roka pri priemernej ročnej spotrebe cca 600 kWh priplatí približne 1,3 eura. Domácnosť, ktorá používa plyn aj na ohrev vody, si pri priemernej ročnej spotrebe asi 12.000 kWh priplatí zhruba 20 eur. Domácnosť, ktorá používa plyn na kúrenie, pri priemernej ročnej spotrebe 30.600 kWh si priplatí 52 eur.

V prípade dodávateľov tepla, ktorí na jeho výrobu využívajú zemný plyn, vzrastie cena o 6,12 %, pričom, ako zdôraznil Holjenčík, na platbách domácností by sa to nemalo prejaviť vôbec, alebo len minimálne.

Rozhodujúcim faktorom, podľa šéfa regulačného úradu, ktorý ovplyvnil cenu plynu, bolo oslabenie eura voči doláru. Zvýšenie ceny plynu o uvedené percentá však ani zďaleka nezodpovedá tomu, čo navrhoval SPP. Plynári podali v priebehu tohto roka až 8 cenových návrhov, pričom požadované zvýšenie sa pohybovalo od 7 do 30 %. Preto po prvý raz v histórii, ako zdôraznil Holjenčík, ÚRSO iniciatívne pristúpil na určenie ceny plynu z vlastného podnetu. Po dôkladných analýzach našiel úrad rezervy v nákladoch SPP, ktoré čiastočne eliminovali nepriaznivý dopad kurzu.

UPOZORNENIE:

Správa je rozšírená o 3. až 5. odsek.

TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.