Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Cena elektriny pre domácnosti v roku 2011 stúpne priemerne o 4,82 %

Táto tarifa v sebe zahŕňa podporu ťažby domáceho uhlia, výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a podporu vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. Výrazne ju pritom ovplyvnila novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE). „Treba zdôrazniť, že táto tarifa, na úhrade ktorej sa musia podieľať všetci odberatelia bez výnimky, nezanedbateľne ovplyvňuje výslednú cenu elektriny a možno povedať, že práve v nej bol ukrytý kľúč k určeniu ceny elektriny pre domácnosti na rok 2011,“ priblížil v stanovisku 21. decembra 2010 hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Ako ďalej zdôraznil, všetky ostatné súčasti koncovej ceny elektriny mali počas roka stabilizovanú úroveň a rovnako priaznivé boli vyhliadky aj na rok 2011. „Tie regulované poplatky, ktoré úrad priamo ovplyvňuje, dokonca poklesli,“ zdôraznil Lupták. Priemerná cena za dodávku elektriny pre rok 2011 oproti roku 2010 napríklad poklesla o 0,13 % a poplatky za distribúciu o 0,44 %.

Na druhej strane, priblížil Lupták, predpokladané náklady na podporu tzv. zelenej alebo ekologickej elektriny stúpnu až o 527 %. Výška priemernej tarify za prevádzkovanie systému na rok 2011 sa oproti roku 2010 zvyšuje o 8,5 eura/MWh.

Najväčší podiel na položke elektriny z obnoviteľných zdrojov má fotovoltika. Úrad pritom podľa Luptáka počas minulého roka neustále upozorňoval, že živelný nárast počtu a kapacity fotovoltických zdrojov hrozí veľmi negatívnym dosahom na koncovú cenu elektriny. Nedávna poslanecká novela zákona o OZE prišla preto podľa ÚRSO v poslednej chvíli, aby zabránila mimoriadne nepriaznivému vývoju cien elektriny pre domácnosti. „V prípade, že by boli postavené všetky plánované fotovoltické zdroje, nárast koncovej ceny by bol vyšší o ďalších 12 %,“ upozornil Lupták.

Zároveň avizoval, že ÚRSO bude veľmi pozorne sledovať vývoj v oblasti fotovoltických zdrojov a kontrolovať oprávnené náklady na ich prevádzku. Ku koncu prvého polroka 2011 potom situáciu vyhodnotí a v prípade neoprávnenosti nákladov tarifu za prevádzkovanie nákladov zníži, dodal Lupták.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.