Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. mája 2016 Jadrová energia od Energia.skTASR

Brusel chce podporiť rozvoj atómovej energetiky v EÚ

Dokument by sa mal stať základom budúcej politiky EK v oblasti atómovej energie. EK ho chce už v stredu 18. mája predložiť eurokomisárom v Energetickej únii a následne aj Európskemu parlamentu. Okrem iného Brusel navrhuje zlepšiť rámcové podmienky pre investície v tejto oblasti. Peniaze by mali pochádzať napríklad z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) a viacerých výskumných programov EÚ. Finančnú podporu by mala koordinovať Európska investičná banka (EIB).

EK chce urýchliť vývoj nových technológií. Okrem iného plánuje podporiť výstavbu pružnejších tzv. mini-reaktorov, ktoré by mali začali pracovať najneskôr v roku 2030. Experti predpokladajú za touto snahou najmä dva hlavné motívy, píše Spiegel Online. V prvom rade ide Bruselu o zníženie energetickej závislosti EÚ od Ruska a zároveň chce napomôcť splneniu cieľov emisií oxidu uhličitého. Atómové elektrárne sú na rozdiel od uhoľných a plynových elektrární z hľadiska emisií CO2 takmer neutrálne.

EK na otázky Spiegel Online o strategickom dokumente do zverejnenia článku neodpovedala. V EÚ je v súčasnosti 131 atómových elektrární v 14 členských štátoch, ktoré plánujú výstavbu ďalších zariadení. Existujúce elektrárne majú kapacitu zhruba 121 gigawattov.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.