Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Británia nesúhlasí s moratóriom pre nové podmorské vrty plánované úniou

Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger plánuje v stredu (13. októbra) vyzvať úniu na dočasný zákaz udeľovania licencií pre nové podmorské ropné a plynové hlbinné vrty. Platil by dovtedy, kým sa neskončí vyšetrovanie príčin výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon z 20. apríla tohto roka v Mexickom zálive. Výbuch poškodil ropný vrt Macondo, z ktorého potom týždne unikala ropa do Mexického zálivu a spôsobila najväčšiu ekologickú katastrofu v dejinách USA.

„Nevidíme dôvod na moratórium. Z nehody v Mexickom zálive sme si určite zobrali ponaučenie, no navyše, u nás máme už roky dostatočne prísne pravidlá v oblasti prieskumu a ťažby surovín z mora,“ uviedol hovorca britského ministerstva energetiky. Zároveň dodal, že žiadna inštitúcia v únii nemá právomoc na vyhlásenie moratória v tomto sektore.

Pravidlá pre prieskum a ťažbu z podmorských ložísk sprísnili v Británii po výbuchu ropnej plošiny Piper Alpha v Severnom mori, ku ktorému došlo v roku 1988. Výbuch, ktorý bol z pohľadu ľudských obetí najtragickejším v histórii podmorskej ťažby, zabil 167 ľudí. Navyše, podľa Londýna je britský bezpečnostný úrad HSE pripravený pravidlá ešte viac sprísniť, ak vyšetrovanie výbuchu plošiny Deepwater Horizon, ktorú prevádzkovala britská ropná firma BP, predsa len ukáže nejaké nedostatky v súčasných britských pravidlách.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.