Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Bez dotácií zvyšenie DPH ohrozí predaj slnečných kolektorov

„Terajšie dotácie na slnečné kolektory sú v podstate najmä vrátením DPH spotrebiteľovi a navyše štát získava ďalšie dane a odvody od výrobcov a montážnych organizácií. V prípade súbehu zvýšenia DPH a ukončenia dotácií by boli ohrozené stovky pracovných miest vo výrobe a pri montáži. Pritom aj pri súčasnej existencii dotácií a DPH 19 % sa za 16 mesiacov z celkovej schválenej sumy 8 miliónov eur na slnečné kolektory a biomasu nevyčerpala ani tretina. Približne 2000 schválených žiadostí o dotácie na kolektory je aj na slovenské pomery veľmi málo. Ale bez dotácií by v čase krízy došlo k výraznému prepadu predaja. Už viac ako rok platí dvojnásobná dotácia vo výške až 200 eur na m2 absorpčnej plochy slnečných kolektorov a odhadom na 90 % namontovaných slnečných kolektorov pre obyvateľstvo boli poskytnuté dotácie,“ dodal Novák.

Zdôraznil, že rozvoj OZE je všade na svete až existenčne závislý od dotácií. V SR do minulého roka neexistovali dotácie, a tak verejnosť nadobudla dojem, že slnečné kolektory sú určitým nadštandardom a majú dlhé obdobie návratnosti. Pritom však existencia dotácií zlepšuje ekonomiku využívania OZE tak, že tieto zariadenia sú už nielen ekologické, ale aj ekonomické. Jednoduchá návratnosť solárnych zariadení sa začína na úrovni 7 rokov, avšak je silne závislá od ceny porovnávaného energetického zdroja.

„Bolo by nesprávne, keby sa v tejto oblasti postupovalo necitlivo a zvrátil by sa naštartovaný pozitívny trend vo využívaní OZE. Pre záujemcov je v súčasnosti kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov“, povedal Novák. Podľa neho však táto situácia nepotrvá dlho. Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Súčasná štátna dotácia pokryje približne 30 % z konečnej ceny solárnej zostavy na kľúč aj s montážou, pričom počas praxou potvrdenej životnosti na úrovni 30 rokov sa solárny systém aj pri dnešných cenách energií niekoľkokrát zaplatí. Zariadenie pritom ušetrí až 70 % nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti, uzavrel Novák.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.