Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: BASF a Gazprom nakoniec zrealizujú dohodu o výmene aktív

Oba koncerny sa na výmene dohodli už v roku 2013, o rok neskôr sa však realizácia dohody zastavila z dôvodu ukrajinského konfliktu a západných sankcií voči Rusku.

Wintershall, dcérska firma nemeckého koncernu BASF, dá všetky svoje podiely v oblasti obchodu s plynom a plynových zásobníkov Gazpromu. BASF za to dostane podiely na veľkých plynových poliach na Sibíri. Výmena by sa mala zrealizovať do konca tohto roka. Európska komisia (EK) transakciu schválila už koncom roka 2013.

Gazprom okrem toho získa 50-% podiel v divízii prieskumu a ťažby plynu a ropy v Severnom mori Wintershall Noordzee.

Kritici dohody sa obávali, že transakcia ešte zvýši závislosť Nemecka od dodávok plynu z Ruska. Už v súčasnosti je Rusko najdôležitejším dodávateľom komodity. Spolková vláda naopak nemala proti pôvodnej dohode žiadne námietky.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.