Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Aj na Slovensku dominuje v produkcii tepla plyn, má 47-% podiel

Výroba tepla z plynu je podľa analýzy dominantná najmä v Portugalsku, Chorvátsku, Luxembursku, Veľkej Británii či Maďarsku, kde sa pohybuje na úrovni okolo 80 % a viac. „Aj na Slovensku dominuje produkcii tepla výroba z plynu s takmer polovičným podielom (47 %),“ konštatuje sa v analýze.

Naopak, Česká republika sa radí medzi krajiny s podpriemerným podielom plynu na výrobe tepla (asi 30-%). Až 60 % tepla sa tu totiž vyprodukuje z tuhých palív, takmer výlučne z uhlia. Ešte vyšší podiel tuhých palív, viac ako 80-% vykazuje Poľsko, takmer 100-% Grécko, kde je však výroba tepla predsa len zanedbateľná. „Nadpolovičný podiel tuhých palív pri výrobe tepla nájdeme ešte aj v Slovinsku (53-%). V priemere v EÚ sa tuhé palivá na výrobe tepla podieľajú 27 %, na Slovensku 21 %,“ konštatovali analytici UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Výraznejšie zastúpenie pri výrobe tepla na Slovensku má aj ropa s viac ako 10-% podielom. Okrem Slovenska podiel ropy a ropných produktov mierne presahuje 10 % už len v Taliansku, Holandsku, Srbsku a Bulharsku.

„Vo viacerých krajinách však nájdeme z pohľadu Slovenska aj netradičné zdroje tepla. V Nórsku vyrobia takmer polovicu tepla z odpadu, približne pätinový podiel má odpad vo výrobe tepla aj vo Švédsku, Dánsku a Francúzsku, jeho významné zastúpenie nájdeme aj v Nemecku (15 %) a Rakúsku (10 %). Až štvrtina tepla v Belgicku a Litve pochádza z chemických zdrojov a až desatinu tepla vo Švédsku dodajú tepelné čerpadlá, ktoré majú okrem Švédska významnejší podiel už len v Nórsku (6,5 %),“ dodali analytici UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.