Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
10. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

„Energia 2020“: Do infraštruktúry pôjde tisíc miliárd eur

Dnes (10.11.) sa v Bruseli predstavila stratégia „Energia 2020“. Stanovuje vízie a ciele pre energetický sektor v nadchádzajúcej dekáde, informuje Európska komisia vo svojej tlačovej správe.

„Riešenie úloh v oblasti energetiky predstavuje jednu z najnáročnejších skúšok pre nás všetkých. Možno ešte nejaký čas potrvá, kým sa náš energetický systém stane udržateľnejším a bezpečnejším, ambiciózne rozhodnutia je však potrebné prijať už teraz. Ak chceme mať účinné, konkurencieschopné a nízkouhlíkové hospodárstvo, musíme riešiť energetickú politiku na európskej úrovni a sústrediť sa na niekoľko súrnych priorít,“ vyhlásil pri príležitosti predstavenia „Energia 2020“ komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Päť priorít

Komisia v stratégii určila päť hlavných priorít:

  • energetické úspory,
  • celoeurópsky integrovaný trh s energiami,
  • jednotný hlas EÚ vo svetových diskusiách o energetike,
  • stať sa jednotkou v energetických inováciách,
  • posilnenie postavenia spotrebiteľov.

V nadväznosti na vytýčené priority Komisia predstaví konkrétne legislatívne návrhy do 18 mesiacov. „Európa 2020“ tiež priamo určuje, aký bude program prvého summitu počas nadchádzajúceho Maďarského predsedníctva 4. februára 2011 (viac informácií).

Úspory energie

Prioritou, pokiaľ ide o úspory energie, sú opatrenia v sektore dopravy a nehnuteľností. V nich vidí Komisia najväčší potenciál úspor. V prvom polroku 2011 Komisia navrhne investičné stimuly a inovačné nástroje, ktoré pomôžu majiteľom domov financovať renováciu a zateplenie.

Pre spoločnosti v sektore priemyslu by podnetom na investovanie do technológií s nižšou spotrebou energie mohli byť certifikáty o energetickej efektívnosti.

Celoeurópsky integrovaný trh a 1.000 mld. na infraštruktúru

Komisia stanovila konečný dátum dobudovania vnútorného trhu s energiou na rok 2015. Po ňom by nemal byť žiaden členský štát izolovaný.

Počas nasledujúcich desiatich rokov bude potrebné do energetickej infraštruktúry v EÚ investovať celkove 1.000 mld. eur. Komisia v tomto smere tiež navrhuje, aby sa zjednodušilo získavanie stavebných povolení. Práve tie sú kľúčové, pokiaľ ide o dostupnosť finančnej pomoci z prostriedkov EÚ.

Hovoriť o energetike jedným hlasom

EÚ sa bude snažiť koordinovať svoju politiku v oblasti energetiky voči tretím krajinám, najmä vo vzťahu k najdôležitejším partnerom. V rámci susedskej politiky sa navrhujú rozšíriť pôsobnosti Zmluvy o Energetickom spoločenstve tak, aby sa mohlo do iniciatívy zapojiť čo najviac krajín. Mala by sa posilniť i energetická spolupráca s Afrikou.

Inovácie a postavenie spotrebiteľa

V nadchádzajúcej dekáde sa budú realizovať i štyri veľké tematické projekty:

  • vývoj a budovanie inteligentných sietí,
  • výskum a vývoj technológií na uskladnenie elektrickej energie,
  • výskum biopalív druhej generácie,
  • rozvíjanie iniciatívy „inteligentné mestá“.

Komisia navrhuje nové opatrenia týkajúce sa porovnávania cien, zmien dodávateľov a jasného a transparentného vyúčtovania, od čoho si sľubuje posilnenie postavenia spotrebiteľov na energetickom trhu, uzatvára Komisia v tlačovej správe.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.