Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
2. augusta 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Energetika v Programovom vyhlásení vlády

Od zajtra (3.8.) začne Národná rada Slovenskej republiky rokovať o Programovom vyhlásení vlády. Podľa slov premiéry Ivety Radičovej, jej kabinet schválil návrh dokument iba s „drobnými zmenami, naozaj formulačnými“.

Premiérka Radičová po rokovaní vlády v stredu 28. júla vystúpila na tlačovej konferencii a predstavila hlavné tézy dokumentu. Oblasť energetiky však priamo nespomenula:

„V uplynulých rokoch sa v Slovenskej republike prejavili tlaky na posilnenie politického vplyvu, neodôvodneného vplyvu verejnej správy a zvyšovanie administratívneho zaťaženia v sektore energetiky. Preto vláda SR vyvinie úsilie na minimalizáciu politického a verejného vplyvu a zabezpečí odbornú profesionalitu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a odbornú profesionalitu manažmentu a zástupcov štátu v energetických podnikoch s účasťou štátu,“ píše Radičovej vláda vo svojom Programovom vyhlásení.

V oblasti energetiky sa kabinet v dokumente zaviazal k týmto konkrétnym krokom:

 • aktualizácia Energetickej politiky SR,
 • diverzifikácia zdrojov a budovanie príslušnej infraštruktúry,
 • v oblasti elektrickej energie zvýšenie cezhraničnej prenosovej kapacity s Maďarskom a celková integrácia trhu s elektrinou v rámci strednej Európy,
 • podpora pre vybudovanie prepojenia medzi terminálmi pre skvapalnený zemný plyn (LNG) v Chorvátsku a v Poľsku, pričom prepojenie by prechádzalo cez všetky krajiny V4,
 • v nadväznosti na predchádzajúci bod, pripojenie Slovenska do plynárenských projektov v rámci Južného koridoru – tzn. predovšetkým prístup k budúcim plynovodom Nabucco a Južný tok,
 • hľadanie alternatívnych dodávateľov ropy,
 • znižovanie závislosti na fosílnych palivách,
 • podpora biomasy a ostatných OZE s dôrazom na „princíp minimalizácie nákladov pri integrovanom prístupe“,
 • zvyšovanie energetickej efektívnosti,
 • podpora nízkouhlíkových technológií a dôraz na bezpečnosť jadrových zariadení,
 • presadzovanie záujmov SR v oblasti energetiky na úrovni EÚ.

Minister Juraj Miškov chce tiež prehodnotiť tie zákony a výnosy ÚRSO, ktoré doteraz v neprimeranej miere zasahovali do hospodárenia energetických firiem. Je to cieľ, ku ktorému sa koalícia zaviazala už počas prvých rozhovorov v predbežných programových tézach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.