Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGETIKA: PINC dá dokopy investície v oblasti bezpečnosti jadrovej energie

Takzvaný Ilustratívny jadrový program zdôrazňuje aj odhadované finančné potreby spojené s vyradením jadrových elektrární a s nakladaním s rádioaktívnym odpadom a vyhoreným jadrovým palivom.

Ide o program, ktorý poskytuje potrebný základ pre diskusie o trendoch jadrovej energetiky a s tým súvisiacich investícií pre obdobie do roku 2050. Komisia chce, aby do týchto diskusií boli zahrnuté všetky zainteresované strany, vrátane občianskej spoločnosti.

Členské štáty EÚ majú právo slobodne rozhodnúť o zložení takzvaného národného energetického mixu. Stratégia Energetickej únie a európska bezpečnostná energetická stratégia však zdôrazňujú, že členské štáty, ktoré sa rozhodnú využívať jadrovú energiu v rámci národného energetického mixu, musia uplatňovať najvyššie štandardy bezpečnosti, zabezpečenia a nakladanie s jadrovými odpadmi a rovnako musia zabezpečiť aj diverzifikáciu dodávok jadrového paliva.

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol, že Ilustratívny jadrový programu EK (PINC) poskytuje užitočný prehľad celého životného cyklu jadrovej energie v Európe – od výroby jadrového paliva, cez bezpečnostný „upgrade“ a dlhodobé operácie až po ukončenie celého cyklu, vrátane nakladania s odpadom a vyraďovaním z prevádzky zastaraných jadrových elektrární.

„Program PINC prispieva k implementácii stratégie Energetickej únie s ohľadom na príslušné investície členských štátov z hľadiska bezpečnosti, zabezpečenia dodávok, diverzifikácie zdrojov a technologického a priemyselného vedenie,“ skonštatoval Šefčovič.

Eurokomisár pre oblasť klímy a energetiku Miguel Arias Caňete zdôraznil, že päť rokov po havárii o Fukušime Európa sa poučila a program PINC po prvý raz vôbec združuje všetky investičné aspekty jadrovej energie v jednom dokumente. Spresnil, že tento program podporí verejné diskusie o tom, ako účinne spolupracovať v celej Európe a zdieľať vedomosti o najbezpečnejšom možnom používaní jadrových elektrární. Je to podľa neho lepší spôsob, ako túto záležitosť vykonávať oddelene zo strany národných regulátorov.

Komisia dnes predložila tiež odporúčanie členským štátom EÚ týkajúce sa uplatňovania článku 103 Zmluvy o Euratome. Odporúčanie vyžaduje, aby si členské štáty osvojili stanovisko EK o dohodách s tretími krajinami v jadrových otázkach (medzivládne dohody) ešte pred ich podpisom. Cieľom je zefektívniť tento proces objasnením kľúčových aspektov a požiadaviek, ktoré členské štáty musia vziať do úvahy pri vyjednávaní takejto dohody, najmä z hľadiska nových smerníc o jadrovej bezpečnosti a bezpečnom nakladaní s vyhoretým palivom a rádioaktívnym odpadom.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.