Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetika patrí na Slovensku k najrizikovejšiemu biznisu

Analýza slovenskej podnikateľskej základne ukázala, že krachom je ohrozená zhruba každá tretia firma podnikajúca v oblasti ťažby a dobývania a tiež výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla.

Výsledky vychádzajú z metodiky skóringového modelu Bisnode, ktorého cieľom je odhadnúť riziko úpadku firmy v nasledujúcom roku.

Rozloženie rizikovosti podľa odboru, Zdroj: Bisnode

Naopak k najstabilnejším segmentom činností na Slovensku z pohľadu najväčšieho zastúpenia firiem so skóringovým stupňom „vynikajúci“ patria jednoznačne činnosti v oblasti zdravotnej starostlivosti, nehnuteľností a kultúry.

„Každá ekonomika má svoje špecifiká v nastavení segmentu. Na rozdiel od Českej republiky je na Slovensku viac riziková výroba elektriny a ťažba. Vzhľadom k investičnej náročnosti oboch segmentov – jedná sa o tzv. „ťažký priemysel“ – sa dá predpokladať, že slovenský trh neposkytuje natoľko atraktívne a profitabilné príležitosti ako český trh, čo sa priamo odráža do rizikovosti firiem v týchto odvetviach,“ uviedol analytik Bisnode Michal Řičař.

V ČR patrí k najrizikovejším odvetviam podnikania obchod, pohostinstvo, doprava a stavebníctvo.

Prezentácia Bisnode o rizikovosti firiem na Slovensku odznela na workshope ZDE a ZMDS v júni 2015 v Piešťanoch.

Porovnanie slovenského a českého energetického trhu v minulom roku vydala aj spoločnosť energy analytics. V rámci dotazníkového prieskumu sa prejavil negatívnejší pohľad respondentov zo SR na trh, resp. na prax vyplývajúcu na podnikanie na trhu.

Pri vnímaní rizikovosti podnikania v energetike sa odpovede respondentov z oboch štátoch rozchádzali. Viac ako  polovica opýtaných zo Slovenska označila energetický sektor za rizikovejší z hľadiska podnikania ako ostatné odvetvia, zatiaľ čo v ČR sa viac ako tri štvrtiny priklonili k názoru, že energetika viac riziková než ostatné odvetvia nie je.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.