Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. apríla 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

Beneš: Česko sa nemôže vzdať budovania jadrových blokov

Na rozdiel od plánu postaviť dva bloky na juhu Čiech je teraz oveľa pravdepodobnejšie, že sa po jednom vybuduje v Dukovanoch a Temelíne.

Beneš povedal, že projektové tímy nesedia so založenými rukami. Väčšina z nich sa venuje predovšetkým projektu nového bloku v Dukovanoch. Treba tam vykonať veľa prípravných prác. Časť tímu sa venuje aj predĺženiu licencie súčasných blokov.

Česko v posledných rokoch už jeden tender na výstavbu jadrových blokov vypísalo. ČEZ po prudkom poklese ceny elektrickej energie a v dôsledku nejasnosti vývoja európskeho energetického trhu ho presne pred rokom zrušil. Koncern žiadal od štátu záruky, že na výrobe elektriny z jadra nebude prerábať. Vláda jeho požiadavku zamietla.

Dva ďalšie bloky temelínskej elektrárne mali podľa pôvodného plánu jeho súčasný inštalovaný výkon 2000 megawattov (MW) zdvojnásobiť. Stavba mala byť dokončená v roku 2025 a životnosť blokov bola stanovená na 60 rokov. Bola by to investícia za 300 miliárd Kč (10,93 miliardy eur).

Beneš tvrdí, že akákoľvek diskusia o cenovej garancii je zbytočná. Na ňu je ešte čas niekoľko rokov. Bude treba vyčkať, ktorým smerom sa vydá EÚ a jej energetická politika. Česko sa podľa neho bez jadra nezaobíde. „Ak sa nechce stať závislým od dovozu, bude potrebovať aj jadro,“ zdôraznil šéf ČEZ.

(1 EUR = 27,454 CZK)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.