Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spaľovňa odpadov - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
rekonštruovanú spaľovňu odpadov (na snímke) slávnostne otvorili v piatok 28. februára 2014 v obci Kokšov - Bakša pri Košiciach. Cieľom investičného projektu spoločnosti KOSIT bolo dosiahnuť väčšie energetické zhodnotenie odpadov
14. októbra 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energeticky zhodnocujeme len 3 percentá odpadov

Na Slovensku ročne vznikne asi 10 mil. ton odpadu. Údaje za poslednú dekádu potvrdzujú,  že trend ich produkcie nie je jednoznačný. Najmenej odpadu sme vyprodukovali v roku 2009 – len asi 8,5 mil. ton, najviac v roku 2006 – viac než 14,5 mil. ton. V roku 2013, čo je posledný oficiálny údaj ministerstva životného prostredia, u nás vzniklo 9,86 mil. ton odpadu.

Najväčšie zastúpenie má tradične priemyselný ostatný odpad, dlhodobejšie možno pozorovať pokles vzniku nebezpečných odpadov. V roku 2013 odvetvie ťažby a dobývania vyprodukovalo takmer 384 tisíc ton odpadu, priemyselná výroba asi 2,43 mil. ton. Pri dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu vzniklo celkovo 898 tis. ton odpadu, pričom rok predtým tento objem presiahol milión ton.

Podiel na celkovom vzniku odpadov v rokoch 2010 – 2013 (%)

2010

2011

2012

2013

Ťažba a dobývanie

2,14

2,57

4,49

4,73

Priemyselná výroba

35,26

37,05

38,22

29,93

Dodávka elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu

11,83

11,31

15,11

11,07

Zdroj: MŽP

Dominancia skládok

Najviac odpadu stále končí na skládkach. Podiel skládkovania sa dokonca v posledných rokoch zvyšoval a dominuje vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského. V roku 2013 došlo k medziročného nárastu skládkovania o 23 % – na skládkach skončila viac než polovica vyprodukovaného objemu odpadov. Podiel recyklácie sa naopak znižuje, pričom najviac sa recyklujú stavebné odpady a odpady z demolácií.

Bez energetického využitia je ročne zneškodnených spaľovaním v priemere 55 tis. ton odpadov. Energetické zhodnocovanie odpadov sa na celkovom nakladaní podieľa 3 %, čo predstavuje asi 300 tis. ton odpadov ročne.

Spaľovní máme len zopár

V roku 2013 bolo prevádzkovaných celkovo 13 spaľovní odpadov. V Bratislave a Košiciach fungujú jediné dve spaľovne komunálnych odpadov na Slovensku. Priemyselné odpady sa spaľovali v ďalších piatich podnikoch, pričom najväčšou kapacitou disponujú prevádzky v spoločnostiach Slovnaft a Duslo Šaľa. Spoluspaľovanie odpadov, pri ktorom sa využívajú tri vlastnosti odpadov – energetický obsah odpadov, obsah kovov, ktoré vylepšujú vlastnosti koncového produktu, a obsah popola – sa realizovalo celkovo v piatich prevádzkach 4 firiem.

V súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva je nutné zvýšiť energetické zhodnocovanie odpadov. Aj v Energetickej politike schválenej vládou vlani v novembri sa hovorí o zvýšení úrovne energetického zhodnocovania odpadov a výroby palív z odpadov (zvýšiť podiel spaľovaných odpadov na celkovom množstve, zlepšiť technickú úroveň spaľovacích zariadení, zvýšiť počet druhov využívaných na výrobu alternatívnych palív). Energetická koncepcia SR zase uvádza, že vhodnou podporou je regulácia vo forme uprednostnenia tepla z obnoviteľnej zložky odpadu oproti fosílnemu palivu.

Nový POH 2016 – 2020

Vláda by dnes mala schváliť nový Program odpadového hospodárstva (POH) na roky 2016 – 2020. Ide už v poradí o piaty národný program, ktorý stanovuje požiadavky a ciele zamerané na oblasť odpadového hospodárstva.

Obsahuje presne stovku opatrení, posledným z nich je nutnosť vypracovať Koncepciu energetického zhodnocovania a spaľovania odpadov v SR. Ako termín realizácie tohto opatrenia bol stanovený ešte rok 2013 – dosiaľ k tomu nedošlo. Ako uviedlo MŽP, boli vykonané prípravné práce a pilotná štúdia energetického zhodnocovania a spaľovania odpadov, samotná koncepcia však spracovaná nebola.

Podľa opatrenia č. 18 POH sa má tiež podporovať stabilná výroba elektrickej energie zo zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov a stabilný odber tepla vznikajúceho v procese energetického zhodnocovania odpadov. Možnosti vybudovania nových zariadení na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov bude podľa enviro-rezortu treba zvážiť vo väzbe na náš záväzok do roku 2020 dosiahnuť 50-percentný cieľ recyklácie a nevyužitý potenciál zariadení na spoluspaľovanie odpadov, ktoré využívajú tuhé alternatívne palivá vyrobené z odpadov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.