Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obce energetika dediny zdroje financie ceny energii
Foto: ilustračné, pixabay
25. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energetický sektor čelí recesii, ale aj regulačným a technologickým rizikám

Energetický sektor čelí recesii, ale aj regulačným a technologickým rizikám. Za najväčšie výzvy ich označili riaditelia energetických spoločností v nedávnom prieskume KPMG CEO Energy Outlook 2022.

Deväť z desiatich vedúcich predstaviteľov v sektore energetiky očakáva recesiu v najbližších 12 mesiacoch. Aj keď väčšina priznáva, že v nasledujúcich troch rokoch do istej miery naruší ich rast, 59 % z nich predpokladá, že vplyv bude mierny a krátky.

Dopady recesie

Firmy pritom zavádzajú stratégie na zmiernenie dopadov recesie. Viac ako 40 % podniklo kroky na diverzifikáciu dodávateľských reťazcov, vyše tretina tak plánuje urobiť v najbližších mesiacoch.

Opatrenia plánujú aj v oblasti ľudských zdrojov, kde približne polovica nevylučuje znižovanie stavov. Príležitosti však vidia aj v akvizičnej aktivite. Takmer polovica riaditeľov uviedla, že ich spoločnosti plánujú uskutočniť akvizície. Podobne sa pozerajú aj na aliancie s tretími stranami.

Neistota a zdržania

Kombinácia neistoty, zdržaní dodávateľskych reťazcov a cenových výkyvov núti niektorých manažérov prehodnotiť svoje priority. To si vyžaduje aj zmeny obchodných modelov, keďže vstupujú do mimoriadne náročného obdobia. Najväčšou výzvou bude pre spoločnosti predikovať reakcie vlád a trhu na externé vplyvy a pripraviť plány, ako sa rýchlo adaptovať na tieto zmeny,“ uviedol senior director a sektorový líder pre energetiku KPMG na Slovensku Miroslav Talian.

Hoci sa riaditelia energetických spoločností pripravujú na recesiu, mnohí prezentujú optimistickejší pohľad rastu a odolnosti odvetvia na najbližšie tri roky. Až 71 % riaditeľov uviedlo, že majú pozitívne očakávania, čo sa týka potenciálu rastu globálnej ekonomiky. V konkrétnej spojitosti s energetickým priemyslom a ich organizáciou sa 85 % pozerá optimisticky na vývoj v trojročnom horizonte.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.