Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
€mince na dlani - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
25. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energeticky chudobní sú stále bez koncepcie aj peňazí

Jednou z hlavných úloh Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je ochrana odberateľov energií, obzvlášť zraniteľných domácností. Prioritou by mali byť najmä nízkopríjmoví jednotlivci a rodiny, ktoré vynakladajú veľkú časť svojich výdavkov na elektrinu, plyn, teplo a vodu. U dôchodcov, nezamestnaných či zdravotne postihnutých je vyššie riziko, že si nebudú schopní zaistiť požadovanú úroveň  vykurovania či energetické služby za prijateľnú cenu a sú ohrození tzv. energetickou chudobou.

To, že nejde o zanedbateľný problém, naznačujú európske štatistiky – spomedzi krajín EÚ dávajú slovenské domácnosti najväčší podiel zo svojich výdavkov práve na energie. V roku 2014 smerovalo až 14,5 % výdavkov Slovákov na energie, pričom priemer v EÚ bol 5,8 %.

„Predseda úradu Ľubomír Jahnátek považuje maximálnu akceleráciu riešenia tohto problému v spolupráci s ostatnými rezortami za jednu zo svojich priorít po nástupe na úrad,“ uviedol pre náš portál hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Papier znesie veľa

Podpora pre riešenie energetickej chudoby sa spomína v programovom vyhlásení vlády, opakovane sa zdôrazňuje aj v platnej regulačnej politike. Podľa zákona o regulácii má ÚRSO pre každé regulačné obdobie predložiť aktualizáciu koncepcie na jej riešenie. Posledná a jediná verzia je z júna 2014, aktuálne regulačné obdobie platí od začiatku tohto roka. Návrh materiálu, ktorý bol na prelome rokov v pripomienkovom konaní, je stále zahalený tajomstvom.

ÚRSO tvrdí, že na novej koncepcii pracuje, avšak postup musí koordinovovať s ministerstvami hospodárstva, práce a financií v rámci vytvorenej pracovnej skupiny. Rezort hospodárstva pre náš portál v máji uviedol, že bez schválenej koncepcie sa táto pracovná skupina nemá prečo stretávať.

„Koncepcia na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby je momentálne po zapracovaní relevantných pripomienok stále vo fáze finalizácie, tak aby bola v praxi maximálne účinná,“ uviedol Igaz.

Termín, kedy by ÚRSO ako gestor úlohy materiál mohol predložiť vláde, sme sa nedozvedeli. „Keď bude koncepcia stopercentne hotová tak, aby nebola iba na papieri, ale aby v praxi maximálne pomáhala odberateľom, ktorých má chrániť,“ reagoval hovorca ÚRSO.  

Jedným z problémov je to, že ÚRSO dosiaľ chcelo energetickú chudobu riešiť formou príspevku na energetickú minimum, čo si ale vyžaduje vyčlenenie peňazí zo štátneho rozpočtu. Odpovedi na otázku, v akom stave sú rokovania s ministerstvom financií ohľadom ich zaistenia, sa hovorca ÚRSO vyhol. „Ako bolo povedané, koncepcia je vo finalizácii a to tak, aby zohľadnila aj všetky ekonomické dopady na obyvateľov Slovenska,“ skonštatoval Radoslav Igaz.  

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.