Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
2. februára 2012 Ostatné od Energia.skTASR

Energetický balíček nebude, nemal podporu poslancov

Neschválenie tretieho energetického balíčka je podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova „čiernym dňom pre slovenského spotrebiteľa“. „Oba zákony o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach boli silne prospotrebiteľské, veľmi silne proľudové,“ uviedol Miškov na dnešnej tlačovej besede.

Po tom, ako návrhy energetických zákonov z dielne MH SR neboli prerokované vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu z dôvodu nedostatočného počtu poslancov a následne tieto návrhy nepodporil ani Ústavnoprávny výbor, nedostali ani dnes v parlamente dostatočnú podporu.

Na ostatnom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR, opozičný poslanci svoje negatívne stanovisko voči návrhu zákona o energetike a návrhu zákona o regulácii v sieťových odvetviach odôvodnili údajným nedostatočným politickým mandátom súčasnej vlády a údajnými legislatívno-technickými nedostatkami. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky však s poľutovaním konštatovalo, že za tieto návrhy nezahlasoval ani člen výboru za SDKÚ-DS, čím prispel k ich neprerokovaniu vo výbore. Do pléna tak išli predmetné zákony ako nepredrokované vo výboroch a bez príslušných gestorov.

Uvedené zákony sú transpozíciou európskych liberalizačných smerníc, vnášajú do prostredia energetiky vysokú mieru transparentnosti, viac konkurencie a prinášajú konkrétne výhody pre ochranu koncových spotrebiteľov.

Pri príprave zákonov boli za najvyššiu prioritu pokladané riešenia v prospech koncového odberateľa energie. Za hlavné pozitíva považujeme možnosti a jasné podmienky zmeny dodávateľa elektriny a plynu, ochranu spotrebiteľov pred nekalými praktikami rôznych dodávateľov, ako aj možnosti mimosúdneho riešenia sporov. Okrem zlepšenia práv spotrebiteľov, podporujú liberalizáciu  a transparentnosť trhu s elektrinou a plynom, regionálnu a celoeurópsku spoluprácu a, čo osobitne zdôrazňujeme, posilnenie právomoci a nezávislosti regulačného úradu.

Minister hospodárstva následne stiahol z rokovania parlamentu aj zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Neschválenie týchto zákonov pre SR znamená, že si nesplní svoje záväzky, ktoré jej vyplývajú zo smerníc tzv. tretieho energetického balíčka a pokuta zo strany Európskej komisie sa tak stala reálnou hrozbou.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.