Energetický audit nemá byť pre firmy byrokratickou a finančnou záťažou, ale odbornou pomocou
V rámci služby sa identifikujú možnosti na dosahovanie energetických úspor a optimalizujú sa investície v energetike každej firmy. Audit je tak vhodnou voľbou nielen pre zákazníkov so zákonnou povinnosťou (podľa zákona o energetickej efektívnosti č. 476/2008 Z.z.), ale aj pre tých, ktorí hľadajú úspory vo svojom hospodárení s energiami.
Energetický audit tak predstavuje optimálny nástroj na zníženie nákladov každého podniku a tým aj prípravu na obdobie krízy. Profesionálny tím energetických audítorov pripraví niekoľko variantov, ktoré umožnia klientovi nastaviť si optimálnu energetickú bilanciu.V závislosti od náročnosti prevádzky tak dokážu podniky v strednodobom horizonte ušetriť i tisíce eur.
Zákonná povinnosť
Spotrebitelia energií v priemysle a pôdohospodárstve majú povinnosť vyhodnotiť energetickú náročnosť výroby podľa objemu ročnej spotreby alebo do piatich rokov od uvedenia zariadenia do trvalej prevádzky. Raz za päť rokov je nutné toto vyhodnotenie energetickým auditom aktualizovať. Počet firiem so zákonnou povinnosťou vykonať audit odhaduje Marcel Lauko, riaditeľ občianskeho združenia ECB, zaoberajúceho sa energetickou efektívnosťou, na 300 – 500 na západnom Slovensku.
Lehoty prvého hodnotenia energetickej náročnosti v priemysle a pôdohospodárstve
Spotrebiteľ energie | celková ročná spotreba energie (priemer za 3 roky)[MWh] | Lehota hodnotenia |
---|---|---|
Priemysel | Od 5 500 do 20 000 Nad 20 000 | Do 31. decembra 2011 Do 31. decembra 2013 |
Pôdohospodárstvo | Od 2 500 do 10 000 Nad 10 000 | Do 31. decembra 2011 Do 31. decembra 2013 |
Odborná pomoc založená na skúsenostiach
Posúdiť komplexne všetky aspekty možných úspor a správny odhad vynaložených prostriedkov a návratnosti si vyžaduje dlhoročné skúsenosti a prax v tejto oblasti. Energetický audit môže vykonať iba odborne spôsobilá osoba zapísaná v evidencii Ministerstva hospodárstva SR, ktorá identifikuje a podrobne kvantifikuje efektívne možnosti úspor energie analyzovaného objektu/prevádzky podľa druhu ich činnosti.
Čo pri energetickom audite zákazník získa
Samotný energetický audit obsahuje štyri základné časti – vyhodnotenie súčasného stavu, návrh opatrení, zostavenie minimálne dvoch variantov odporúčanej energetickej bilancie a na záver výber optimálneho variantu úspor nákladov na energiu.
Vypracovaním auditu zákazník zároveň získa:
Splnenie legislatívnych povinností vzťahujúcich sa na hospodárenie s energiami (ak mu túto povinnosť predpisuje zákon).
Identifikáciu najvyššieho dosiahnuteľného potenciálu úspor energie, nákladov a odporúčanie pre technické parametre opatrení.
Vyčíslenie investičnej náročnosti opatrení, ich prínos a návratnosť.
Prehľad o viditeľných ale často aj skrytých nedostatkoch technického stavu budov, zariadení, prevádzok.
Technický, ekonomický a manažérsky nástroj na kvalitné investičné rozhodovanie na základe ekonomického modelovania.
Základ pre efektívne riadenie spotreby energie, a tým aj prevádzkových nákladov.
K téme
