Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teryho chata - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Téryho chata. Foto: TASR/Oliver Ondráš
29. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetický audit čaká aj horské chaty

Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) rozšíri svoj program na podporu čistej energie v slovenských horách. V budúcom roku nadviažu na projekty ekologizácie vysokohorských chát poskytnutím pilotného energetického auditu Chaty Milana Rastislava Štefánika v Nízkych Tatrách. Audit na základe analýzy umožní identifikovať potenciálne energetické úspory a navrhne najlepší spôsob ich realizácie. V prípade úspechu tohto pilotného projektu sú Slovenské elektrárne pripravené v budúcom roku realizovať v tatranských chatách ďalšie tri energetické audity.

V rámci programu Ekoobec nedávno spoločnosť vybrala 40 miest a obcí, ktorým do konca roka zadarmo poskytne energetický audit budov.

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku už do rôznych projektov programu Energia pre prírodu investoval približne 125 tisíc eur.

Ekologickejšie chaty

V úzkej spolupráci s Klubom slovenských turistov zrealizovali alebo podporili Slovenské elektrárne ekologizáciu už piatich vysokohorských chát, vďaka ktorej zabezpečujú svoju prevádzku čistou zelenou elektrinou. Do roku 2015 vybudovali na Téryho chate ostrovnú fotovoltickú elektráreň, ktorej inštalovaný výkon je 9 kWp s úsporou až 6 ton CO2. Na Chate pri Zelenom plese revitalizovali malú vodnú elektráreň, vymenili starý dieselagregát za nový ekologický.

Na Zbojnícku chatu bol premiestnený pôvodný fotovoltický systém z Téryho chaty a dokúpili sa akumulačné batérie. Zariadenie s inštalovaným výkonom 1,2 kW vyrobí v priemere 5 MWh elektriny ročne. Chata pod Rysmi, v rámci celkovej rekonštrukcie, získala 10 nových FV panelov, ktoré ročne vyrobia asi 3 MWh elektriny. V tomto roku Slovenské elektrárne doplnili solárne panely na Žiarsku chatu, ktoré sú určené na predohrev TUV a vykurovanie na poschodí chaty, ako aj na predhriatie elektrických bojlerov v kúpeľniach. Na všetkých chatách bolo vymenené aj zastarané osvetlenie za LED osvetlenie.

Ďalšie projekty

Spoločnosť tiež odovzdala ďalších päť automatických externých defibrilátorov na záchranu ľudského života v Tatrách. Nové defibrilátory pre  Beliansku jaskyňu  a vysokohorské chaty nadväzujú na minuloročné úspešné využitie defibrilátorov v Tatrách, ktoré Slovenské elektrárne zabezpečili  v spolupráci s Asociáciou horských záchranárov a Horskou  záchrannou službou. Koncom júla zachránil na Chate pri Zelenom plese život človeka práve defibrilátor darovaný Slovenskými elektrárňami.

Pri príležitosti  20. výročia Správy TANAP bola tiež pokrstená kniha „Príroda Tatier“.

Projekty zamerané a podporu biodiverzity, ekologizáciu chát a záchranu  ľudského života sú postupne a dlhodobo rozvíjané ako súčasť CSR programu spoločnosti s názvom Energia pre krajinu – Energia pre prírodu. V  rámci  programu biodiverzity sa doteraz vrátilo do Tatier už viac ako 1600 jedincov rôznych ohrozených zvieracích druhov. Najpopulárnejším projektom ostal monitoring rodinky Orla Krikľavého Aničky/Arnolda.  Na stránkach www.energiaprekrajinu.sk a www.spravatanap.sk môže verejnosť každodenne sledovať jeho polohu  na ceste do zimoviska, ako aj cestu spať.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.