Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EPH spolu s PPF podali ponuku na kúpu Unipetrolu

Holding, pod ktorý patria napríklad rafinérie v Litvínove a Kralupoch a sieť čerpacích staníc Benzina, si záujemcovia cenia približne na 30 miliárd Kč (1,1 miliardy eur). Existujúci majoritný akcionár Unipetrolu, ktorým je so 63-% podielom poľský štátny koncern PKN Orlen, by tak mohol po desiatich rokoch od privatizácie holdingu z Česka odísť.

Informáciu HN potvrdilo niekoľko na sebe nezávislých zdrojov. Obe strany odmietli rokovania komentovať. Predseda predstavenstva Unipetrolu Marek Świtajewski tvrdí, že o ponuke nič nevie.

Křetínský má o Unipetrol záujem dlhšiu dobu. Už koncom tohtoročného februára prišli HN s informáciou, že EPH krúži okolo českých rafinérií. Podľa informovaných zdrojov sa však Poliakom vtedy zdala ponúkaná cena nízka. Terajšia ponuka, ktorá je vyššia, je tak druhým pokusom EPH o vstup do biznisu so spracovaním ropy.

Aj skupina J&T a jej investori, ktorí cez cyperskú schránku Paulinino Limited vlastnia v Unipetrole takmer pätinu akcií (druhý najväčší akcionár), by mali radi v petrochemickom holdingu väčšie slovo.

J&T skupovala akcie Unipetrolu už od druhej polovice minulého desaťročia, keď sa rafinérskemu priemyslu v regióne skvele darilo. Od roku 2008 však holding nevyplatil dividendy, a preto sa J&T rozhodla vo firme dôraznejšie presadzovať svoj vplyv.

„Radi by sme svoj podiel zjednotili s tým, že by za akcionárov vystupovala J&T. Primárne nám však ide o vyplatenie dividend,“ uviedol začiatkom minulého roka pre HN akcionár J&T Finance Group Dušan Palcr. Žiadnu výraznú aktivitu však skupina na poslednom valnom zhromaždení Unipetrolu nevyvinula, čo môže súvisieť s prebiehajúcimi rokovaniami o predaji holdingu.

Ponuka prichádza v čase, keď sa Unipetrol môže pochváliť skvelými výsledkami. V druhom štvrťroku tohto roka zarobil rekordných 3,3 miliardy Kč. Pritom v predchádzajúcich rokoch sa prevažne topil v stratách a odpisoval majetok.

Podľa informácií HN si PKN Orlen zobral do konca prázdnin čas na rozmyslenie, či svoj podiel v petrochemickom holdingu predá. Poľská skupina už vyberá investičnú banku, ktorá by obchod sprostredkovala. Keďže Poľsko čakajú v októbri parlamentné voľby, nie je príliš pravdepodobné, že štátom kontrolovaný podnik strategického významu bude robiť také dôležité rozhodnutia, ako je predaj Unipetrolu, pred nimi. Obchod môže ovplyvniť aj stále rastúca hodnota spoločnosti na burze.

Existujúci, rovnako ako nový vlastník Unipetrolu bude musieť v najbližších rokoch investovať do modernizácie zastaraných rafinérií a petrochemických prevádzok miliardy.

(1 EUR = 27,029 CZK)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.