Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenska akademie vied.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
2. júna 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Energetickú chudobu sa pokúsia zadefinovať vedci, SAV pripravuje analýzu

Slovenská akadémie vied (SAV) pripraví analýzu a návrhy definície energetickej chudoby. Dáta pre potreby štúdie dostanú akademici od najväčších dodávateľov a distribútorov energií na Slovensku. Ako uviedla hovorkyňa SAV Katarína Galíková, výsledky hĺbkovej štúdie by mali byť známe koncom roka 2022.

Nezávislú štúdiu energetickej chudoby Slovensko stále nemá. „Systémová a udržateľná definícia energetickej chudoby, vytvorená na základe dát zohľadňujúcich situáciu na Slovensku, je kľúčová pre prijatie adresných opatrení na jej postupné odstraňovanie,“ dodala Gáliková.

Vypracovanie štúdie zastrešuje Prognostický ústav Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Ten spracuje anonymizované dáta spotreby energií v domácnostiach.

Anonymizované dáta nám poskytnú najväčší dodávatelia energií: Slovenský plynárenský priemysel, Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a distribučné spoločnosti SPP – Distribúcia, Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná, a Východoslovenská distribučná. V rámci hĺbkovej štúdie zohľadníme nielen výdavky na elektrinu a plyn, ale aj výdavky na zabezpečenie tepla z iných zdrojov, akými sú napríklad uhlie a drevo,“ spresňuje Dušana Dokupilová z prognostického ústavu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.