Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podomový predaj šmejdi podvodníci podvod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. marca 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Energetickí šmejdi presviedčajú domácnosti o zmene dodávateľa, zneužívajú meno regulačného úradu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zaznamenal prípady, keď sa niektorí podomoví predajcovia elektriny a plynu pokúšajú zneužiť meno úradu. Takíto podomoví predajcovia svojim potenciálnym zákazníkom napríklad tvrdia, že ÚRSO im poskytol zoznam zákazníkov s nevýhodnou zmluvou na dodávku elektriny a plynu a oni sa teraz na nich obracajú na základe tohto zoznamu s lepšou ponukou.

Niektorí dokonca tvrdia, že ÚRSO zabraňuje zákazníkom v prechode k tomu najvýhodnejšiemu dodávateľovi čo je samozrejme ten ich, ktorého práve ponúkajú,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Úrad sa voči praktikám energetických „šmejdov“ ostro ohradzuje a varuje občanov, aby sa nedali nachytať. „Zdôrazňujeme, že nehodnotíme či odberateľ má alebo nemá výhodnú sadzbu alebo cenu za komodity. Nespolupracujeme a neodporúčame v spolupráci s dodávateľmi zmenu dodávateľa z dôvodu lepšej ceny a neposkytujeme žiadne údaje a kontakty o odberateľoch a ich zmluvách žiadnemu z dodávateľov, ani nimi nedisponujeme,“ zdôraznil Igaz.

Ak sa niektorý podomový predajca snaží takúto informáciu použiť v súvislosti s prestupom k inému dodávateľovi pre lepšiu cenu, koná nekalé praktiky. „V takom prípade treba informovať o týchto praktikách svojho dodávateľa energií a obrátiť sa na ÚRSO. Prípadne môže spotrebiteľ vyhľadať pomoc spotrebiteľského združenia. Nič nepodpisujte!“ konštatoval Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.