Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetické systémy fosilne palivá geologické centrum energia elektrina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energetické systémy poháňané fosílnymi palivami sa nedajú pre celý svet nahradiť za pár desaťročí

Nahradenie existujúcich energetických systémov poháňaných fosílnymi palivami za použitia obnoviteľných technológií, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny, nebude pre celú ľudskú populáciu vo svete možné dosiahnuť len za pár desaťročí.

Vyplýva to zo správy fínskeho Geologického výskumného centra (GTK). Podľa nej na to jednoducho nie je čas ani zdroje. Môže však nastať výrazné zníženie spoločenského dopytu po všetkých druhoch zdrojov.

Výskumníci upozorňujú, že rozšírený trend financovania a vývoja len malého počtu riešení obnoviteľných technológií, ako sú napríklad lítium-iónové batérie, vodíkové články, veterné turbíny a solárne panely, a vylúčenie iných známych, ale menej rozvinutých riešení, je krátkozraké.

Dôležité je podľa nich pokračovať v hľadaní alternatívnych technológií, ktoré by bolo možné vyvinúť a rozšíriť. Priemyselný ekosystém by mal zvážiť čo najviac paralelných technologických možností, z ktorých každá z nich by bola spojená s množstvom zdrojov potrebných na ich uplatnenie, uvádza sa okrem iného v správe.

Správa GTK tiež konštatuje, že existujúci sektor obnoviteľnej energie a technologický systém elektrických vozidiel sú skôr odrazovým mostíkom k niečomu inému ako konečným riešením.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.