Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Energetické spoločnosti žiadajú koordináciu v rozvoji sietí

Európske združenie veternej energie (EWEA) a Eurelectric, zástupcovia výrobcov elektrickej energie v Európe podpísali deklaráciu o zlepšení spolupráce v rozvoji elektrických sietí. Adresátom iniciatívy je Komisia, členské štáty a regulátory sietí. Veľkou výzvou pre európsku infraštruktúru je podľa autorov splnenie stanovených cieľov do roku 2020, informuje ReCharge.

„Desaťročný plán rozvoja sietí je kľúčovým nástrojom pre budúci rozvoj sietí na európskej úrovni,“ hovorí sa v dokumente. Deklarácia volá po prepojení národných akčných plánov rozvoja obnoviteľných zdrojov a desaťročného plánu rozvoja sietí EÚ, informuje New Energy Focus. Každý členský štát EÚ je povinný predložiť svoj akčný plán rozvoja OZE do konca júna 2010. Plán rozvoja sietí na desať rokov predkladajú európski sieťoví operátori.

Splnenie cieľov EÚ pre rok 2020 je ohrozené, zhodujú sa signatári deklarácie. Ciele stanovujú, že 20 % elektriny sa má v priebehu jednej dekády vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Prijať takéto množstvo elektrickej energie je pre existujúce siete veľká výzva. Vyžadujú si investície do modernizácie, zlepšiť flexibilitu pri reagovaní na výkyvy v dodávke a spotrebe elektriny. Združenia zdôraznili potrebu koordinovaného postupu, nie separátne realizovanie národných plánov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.