Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. februára 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energetické poradenstvo smeruje priamo do miest a obcí

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Obce a mestá s výnimkou Bratislavského samosprávneho kraja
Ako žiadať o bezplatné energetické poradenstvo? e-mailom, listom, telefonicky, osobne
Ako prebieha energetické poradenstvo?
  • V prvom rade treba prejaviť záujem a kontaktovať SIEA e-mailom, listom, telefonicky alebo osobne
  • Dohodnutie termínu a miesta
  • Výber formy poradenstva, tém a stanovenie časového plánu. Na výber sú prednášky, ukážky, konzultácie, letáky a program pre deti.
  • Zabezpečenie priestorov na prednášky a konzultácie podľa predpokladaného počtu účastníkov.
  • Spolupráca pri propagácii poradenstva v obci, a to oznamom v miestnom rozhlase, novinách a umiestňovaním plagátov
Čo by ste mali vedieť? Energetické poradenstvo je k dispozícii bezplatne vďaka projektu odborného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU, ktorý je spolufinancovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Platíte vysoké účty za spotrebu energie, plánujete zatepľovať, rekonštruovať, investovať do OZE, chcete znížiť náklady na vykurovanie, vymeniť kotol, resp. uvažujete o využívaní tepelného čerpadla, chcete efektívne svietiť, no neviete ako na to, pretože  nemáte dostatok informácií. V takom prípade by vám mali pomôcť energetickí špecialisti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá bude poskytovať bezplatné energetické poradenstvo priamo v obciach a mestách.

Už viac ako tri roky poskytujú odborníci bezplatné energetické poradenstvo v poradenských centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a Košiciach. Plánované výjazdy špecialistov priamo do obcí však umožnia získať praktické informácie aj tým záujemcom, ktorí nebývajú v blízkosti týchto troch krajských miest. „Zo skúseností vieme, že mnohí chcú znížiť spotrebu energie alebo investovať do využívania obnoviteľných zdrojov, no zásadnejšie rozhodnutia odkladajú aj preto, že nemajú dostatok dôveryhodných informácií. Naši odborníci sa im snažia zrozumiteľnou formou vysvetliť výhody a nevýhody možných technických riešení v konkrétnej situácii,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Kontaktovať expertov a možnosť poradiť sa majú všetky obce a mestá s výnimkou Bratislavského samosprávneho kraja. Obce si budú môcť vybrať formu konzultácie. Špecialisti budú okrem individuálnych konzultácií ponúkať odborné prednášky, názorné ukážky a výnimkou nebude ani súťažný program pre deti či informačné brožúry s praktickými odporúčaniami zameranými na úsporu energie alebo využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Energetickí poradcovia plánujú do miest a obcí približne 80 výjazdov.

V týchto dňoch SIEA postupne oslovuje zástupcov samospráv listom. Štátna agentúra dlhodobo spolupracuje pri príprave poradenských aktivít so Združením miest a obcí Slovenska i Úniou miest Slovenska.

Prvé výjazdy čakajú špecialistov už o pár týždňov

SIEA chce sprostredkovať energetické poradenstvo čo najväčšiemu okruhu záujemcov. Je preto už len na vedení obcí a miest, aby v prípade záujmu navrhli termín a vhodné miesto.

Bezplatné energetické poradenstvo môže byť aj sprievodným programom tradičných podujatí, na ktorých sa zúčastňujú obyvatelia z blízkeho okolia. Prvé poradenské výjazdy energetických expertov by sa mali uskutočniť v najbližších týždňoch, posledné na jar v roku 2015. „Ak chcú obce poradenstvo využiť, odporúčame, aby prejavili záujem čím skôr, aby sme termíny vedeli zosúladiť s ďalšími poradenskými aktivitami,“ pripomenul riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.

Hoci samotné výjazdy do miest a obcí predstavujú novinku, v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva poskytli odborníci rady viac ako 10.000 záujemcom.

Bezplatné energetické poradenstvo poskytuje SIEA v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU ponúka informácie o úsporách energie a výhodách alebo obmedzeniach pri využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Je financovaný prostredníctvom Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a v rámci neho sa už uskutočnilo viac ako 200 rôznych podujatí. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) je príspevkovou organizáciou Ministerstva hospodárstva SR.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.