Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radičová - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iveta Radičová Foto: SITA/Ľudovít Vanniher
28. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Energetické mixy v Európe zostanú rešpektované

Energetické mixy jednotlivých krajín Európskej únie zostanú rešpektované. Konštatovala to v súvislosti s aktuálnou diskusiou o bezpečnosti jadrovej energetiky predsedníčka vlády SR Iveta Radičová v piatok po ukončení dvojdňového summitu Európskej rady v Bruseli. Hlavy štátov únie sa však podľa nej zhodli na potrebe monitoringu a zvyšovania bezpečnosti jadrových elektrární v únii. „Slovenská republika víta konštatovanie zabezpečenia najvyšších štandardov pre bezpečnosť jadrových elektrární a rovnako postup, že pre monitoring a vyhodnocovanie bezpečnosti bude okrem nezávislých úradov zaangažovaná do procesu aj Európska komisia,“ povedala Radičová.

Komisia by podľa premiérky mala po vyhodnotení záverov kontrol vyhotoviť správu do akej miery bezpečnostné opatrenia zodpovedajú a spĺňajú štandardy najvyššej bezpečnosti. Detailnému monitoringu sa nevyhnú ani slovenské jadrové elektrárne. „Experti z európskych inštitúcií prídu k našim atómovým elektrárňam v apríli,“ povedala Radičová s tým, že podľa dohody európskych lídrov by mali byť výstupy a informácie o bezpečnostnej situácii verejnosti dostupné.

Rokovanie Radičová – Faymann nič nové neprinieslo

Radičová v piatok na tému bezpečnosti jadrových elektrární diskutovala aj s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom. „Jeho hlavné výhrady sú voči elektrárni Temelín,“ povedala Radičová. Premiérka rakúskemu kancelárovi potvrdila, že rakúska strana dostane všetky informácie o bezpečnosti jadrových zariadení na Slovensku, vrátane výsledkov spomínanej medzinárodnej kontroly. „Rakúsko je zásadne proti akejkoľvek jadrovej energii, tu nájsť nejaký priesečník je veľmi ťažké. Premiér berie ako fakt, že na našom území atómové elektrárne máme. Nemá ale páky na to, aby ich zrušil alebo zastavil, ale dožaduje sa dodržiavania bezpečnostných kritérií,“ konštatovala Radičová.

Diskusia o bezpečnosti jadrových elektrární v Európe sa rozprúdila po havárii atómovej elektrárne v japonskej Fukušime. Najradikálnejšia reakcia na vývoj v Japonsku prišla z Nemecka, kde boli dočasne zatvorené najstaršie jadrové reaktory. Havária v Japonsku však zvýšila tiež tlak Rakúska na obmedzenie produkcie energie z jadra, o pozastavení plánov na budovanie jadrových elektrární rozhodli aj Taliani.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.