Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Energetické komodity vyhnali ceny povoleniek nahor

Obavy z ďalšej krízy neutíchajú

Pomerne pokojný a rastový týždeň na trhoch optimizmus na emisné trhy nepriniesol. Dôležitou udalosťou týždňa bolo stretnutie centrálnych bankárov, ktorí vyjadrili obavy nad ďalším vývojom v USA a EÚ. Zostáva otázne, čo ešte môže Fed urobiť viac pre oživenie americkej ekonomiky, keďže už vyčerpal štandardné nástroje, na druhej strane pretrváva neistota ohľadom toho, či ECB ešte môže zachrániť európske krajiny pred svojimi vládami. Tie jednak zavadzajú reštrikčné opatrenia po rokoch plytvania, na strane druhej opatrenia idú v rozpore s klasickou politikou boja proti recesii. Stále viac ekonómov sa obáva, že ekonomika USA skĺzne do ďalšej krízy. Preto každý netrpezlivo očakával vyjadrenia šéfa FED. To vo štvrtok vnieslo na trhy neistotu. Bernanke síce naznačil, že americká ekonomika potrebuje posilnenie, je však hlavne potrebné pracovať na znižovaní nezamestnanosti. Očakáva sa ďalší podporný program, čo už v piatok posilnilo akciové trhy a tým aj trhy s ropou.

Trhy v znamení veľkej kolísavosti

Na akciových aj energetických trhoch dominuje volatilita. Očakáva sa, že vlády a centrálne banky budú vstupovať na trh, aby podporili ekonomiku. To sa automaticky odráža na cenách energetických komodít, ktoré okrem iného ešte dvíhal oslabujúci dolár. Ropa, ktorá začiatkom týždňa mierne poklesla v očakávaní skorého návratu líbyjskej ropy na európske trhy, počas týždňa posilnila, Posilňuje aj britský plyn, najmä z dôvodu rastúceho dopytu po LNG. Vyššia cena uhlia, spolu s drahším plynom podnietili aj rast cien elektrickej energie ako v Británii tak aj Nemecku. Nemecká spotová cena bola dokonca najvyššia za posledných osem týždňov a v stredu prekročila €60/MW.

Podpora zo strany energií

Podpora z energetických komodít preto tlačila cenu povoleniek nad 13 eur. Rast cien bol síce začiatkom týždňa mierny, tlmený rastúcimi obavami zo spomaľujúcich  sa európskych ekonomík. Napriek tomu sa koncom týždňa spotové ceny EUA udržali nad €13. Podobne rástli aj spotové CER, ktoré prekročili €9 a postupne znižujú spread EUA-CER. Ten je aj naďalej nad hranicou €3.6. Obchodovanie bolo pomerne pokojné, čo odrážali aj nižšie objemy zobchodovaných futures, avšak klesajúci open intrest naznačuje, že na trhy za vracia dopyt.

Potenciál rastu cien budú v nasledujúcich týždňoch výrazne tlmiť neistota ohľadom ekonomického vývoja a hlavne stále rastúca ponuka emisných povoleniek. Podľa luxemburského hedge fondu 70Watt Capital by prebytok povoleniek do konca 2012 mal prevýšiť 800 miliónov ton a tento prebytok by mal pretrvávať až do roku 2017. Navyše, stále rastie množstvo Kjótskych povoleniek. Podľa UNFCCC a Risoe inštitútu minulý týždeň bolo pridelených vyše 10.7 milióna CER, čo je nárast o 3.9 percenta v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Len tento rok bolo udelených približne 215 miliónov ton CER.  Zohľadňujúc tieto trhové faktory, vývoj spotových cien EUA by sa tento týždeň mohol ustáliť na úrovni medzi €12.90 – €13.35.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.