Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robotník instalacia dotácie malé obnovitelne zdroje energie solarna energetika
Foto: ilustračné, GettyImages
21. augusta 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energetické firmy sa pripravujú na pokračovanie projektu Zelená domácnostiam, očakávajú veľký záujem

Energetické spoločnosti sa už pripravujú na očakávaný enormný záujem zo strany slovenských domácností o dotácie na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Po spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) ponúka predregistráciu domácností do pokračovania projektu Zelená domácnostiam už aj Východoslovenská energetika (VSE).

O poukážky budú môcť žiadať domácnosti na celom Slovensku, teda po novom už aj v Bratislavskom samosprávnom kraji. Očakáva sa enormný záujem zo strany domácnosti,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Katarína Šulíková.

Len časť nákladov

Domácnosti, ktoré chcú získať dotáciu na malé OZE, by si mali odpovedať na šesť základných otázok. Podľa východoslovenských energetikov by sa domácnosť v prvom rade mala uistiť, či jej projekt spĺňa všetky podmienky. „Overte si, či spĺňate všetky požiadavky na získanie dotácie. To môže zahŕňať rôzne kritériá ako napríklad druh domácnosti, príjmový limit, typ technológie alebo opatrenia a podobne,“ dodala Šulíková.

Domácnosť by si mala jasne stanoviť finančné limity a plán pre svoj projekt. Štátne dotácie môžu totiž pokryť iba časť nákladov, a preto je dôležité mať realistický pohľad na celkové náklady a vlastný podiel financovania.

Pri výbere technológií a opatrení by mala domácnosť dbať na ich energetickú efektívnosť a dlhodobú udržateľnosť. „Zamerajte sa na investície, ktoré vám nielen pomôžu ušetriť peniaze na dlhú dobu, ale aj znižujú spotrebu energie a prispievajú k ochrane životného prostredia,“ doplnila Šulíková.

Špecifické povolenia

Domácnosti by si mali podľa VSE vybrať pre inštaláciu technológií ako fotovoltické panely či tepelné čerpadlá spoľahlivého dodávateľa. „Skúmajte recenzie a referencie, aby ste sa uistili, že budete mať kvalitnú inštaláciu a servis,“ konštatovala Šulíková.

Pri realizácii projektu by mala domácnosť dodržiavať všetku relevantnú legislatívu a stavebné normy. Niektoré technológie môžu totiž vyžadovať špecifické povolenia alebo certifikácie.

Napríklad pri fotovoltike treba podať žiadosť aj na distribútora elektriny daného územia,“ upozornila Šulíková, podľa ktorej by si mala domácnosť v neposlednom rade pred získaním dotácie premyslieť, aké úspory jej nové technológie a opatrenia prinesú v budúcnosti.

Pokračovania projektu

V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra podporovať kúpu a inštaláciu malých zariadení na výrobu elektriny s výkonom do 10,8 kilowattov ako sú fotovoltické panely a veterné turbíny. Podporené by mali byť taktiež zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú potrebu energie v domácnosti ako sú tepelné čerpadlá, slnečné kolektory a kotly na biomasu.

V súčasnosti sa už môžu do pokračovania projektu Zelená domácnostiam registrovať zhotovitelia a predajcovia podporovaných malých OZE. Do konca augusta by mali byť zverejnené podmienky čerpania dotácií. V novom projekte Zelená domácnostiam bude na poukážky pre domácnosti k dispozícii vyše 181 miliónov eur.

Od roku 2015 bolo prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 53-tisíc inštalácii sumou viac ako 111 miliónov eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.