Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas slávnostného ukončenia Letnej klimatickej akadémie 2023
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Diana Černak
7. septembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energetická nezávislosť je veľmi dôležitá, podľa slov prezidentky to ukazujú aj posledné mesiace

Dôležitou témou samitu bola aj energetika.

Posledné mesiace ukazujú, aká dôležitá je energetická nezávislosť. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na brífingu po skončení samitu Iniciatívy Trojmoria v Bukurešti. Ako vysvetlila, pointou iniciatívy je infraštrukturálne prepojenie – cestné, železničné, ale aj energetické a digitálne.

Súčasťou rokovania boli zástupcovia rôznych štátov a tiež zástupcovia finančných medzinárodných inštitúcií, ktorí prejavili záujem investovať do infraštrukturálnych projektov.

V minulosti bola priorita prepojenia zo západu na východ, teraz je potrebné posilnenie medzi severom a juhom, pričom Slovensko leží na tejto trase a je dôležité, aby sme boli súčasťou rokovaní a využili príležitosti na zlepšenie, či už ide o diaľničné cesty, železnice či ďalšie prepojenia, ktoré sa týkajú našej krajiny,“ uviedla prezidentka s tým, že dôležitou témou samitu bola aj energetika.

Posledné mesiace nám ukazujú, aká dôležitá je energetická nezávislosť a diverzifikácia zdrojov, napríklad pokiaľ ide o plyn, budovanie interkonektorov, čo robí aj SR. Všetky tieto veci sú súčasťou možných projektov v rámci iniciatívy Trojmoria,“ doplnila Čaputová s tým, že je dôležité pracovať aj na posilnení obnoviteľných zdrojov a ich prepojení.

To je budúcnosť, keďže všetky krajiny, ktoré sme tu zastúpené, sme prijali záväzok uhlíkovej neutrality v roku 2050,“ vysvetlila Čaputová a doplnila, že súčasťou samitu je aj biznis fórum, na ktorom sú zastúpení aj slovenskí podnikatelia. „Aj tu bude príležitosť na získanie nových partnerstiev a nových investorov pre slovenské firmy a podniky,“ uzavrela Čaputová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.