Energetická legislatíva – výzva pre Radičovej vládu
Nielen rastúci dlh vo verejných financiách či vplyv Štefana Harabina na slovenské súdnictvo by mali byť témami, ktorými sa bude intenzívne zaoberať nová slovenská vláda. Pre prosperitu krajiny je nevyhnutným predpokladom i dobré fungovanie energetiky.
Z informácií, ktoré dnes vysielajú do sveta Iveta Radičová a jej partneri, vyplýva, že v oblasti energetiky sa budú rušiť alebo meniť tie zákony, ktoré neprimeraným spôsobom zasahujú do podnikania energetických firiem a ich hospodárenia.
Podľa predbežných programových téz je zrejmé, že sa otvorí pomerne citlivý problém, ktorý by sa dal označiť jedným pojmom – legislatíva. Otázkou však je, ako ho chce uchopiť nová vláda. Dobrá legislatíva by mala spĺňať tri atribúty:
- mení sa iba do tej miery, do akej je to nevyhnutné,
- má jednoznačný výklad a je transparentná,
- jej budúce zmeny a vývoj možno predvídať.
Zmeny v energetickej legislatíve boli v posledných rokoch bujaré. Pre ilustráciu, za ostatných 5 rokov sa Zákon o energetike novelizoval 12-krát, Zákon o regulácii 9-krát. K týmto číslam treba pripočítať pomerne obľúbenú procedúru – skrátené legislatívne konanie. V neposlednom rade vyvolávali otázniky i niektoré výnosy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (jeho predsedu vymenúva a odvoláva vláda) – bez ohľadu na to, kto si čo myslí o jednotlivých odvetviach energetiky, pravidlá hry by sa uprostred regulačného obdobia meniť nemali.
Uvidíme, ktoré energetické zákony vyhodnotí nová vláda ako tie, ktoré neprimerane zasahujú do podnikania. Nech už to budú ktorékoľvek, novelizovať by sa mali transparentne. Pokiaľ ide o regulačné výnosy, dobrým vzorom môže byť napríklad prax v Česku: Tamojší regulátor najskôr otvorí neformálne široké verejné fórum a až po vyjasnení pozícií jednotlivých hráčov spustí štandardný proces.
Strany budúcej vládnej koalície hlásali v predvolebnej kampani zmenu. Od novej vlády očakávam, že to nebude častá zmena zákonov, ale predovšetkým zmena v prístupe k legislatívnemu procesu. Ústrednou myšlienkou by mohla byť snaha poučiť sa z prešľapov predošlej vlády, ktorej prílišná horlivosť a občas i neuváženosť energetike neprospeli. Niekedy je lepšie držať balónik a čakať, než hyperaktívne niečo meniť.
Komentár vychádza na portáli EurActiv.sk.