Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina plyn ceny trhy
Foto: ilustračné, GettyImages
15. marca 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Energetická kríza podľa zamestnávateľov decimuje európsky priemysel

Európska únia, ako aj jednotlivé členské vlády by v súvislosti s energetickou krízou mali začať urýchlene zavádzať systémové opatrenia na posilnenie konkurencieschopnosti priemyslu.

Vyzývajú ich na to európski, ale aj slovenskí zamestnávatelia. Podniky podľa nich najviac doplácajú práve na laxný prístup a nečinnosť tvorcov politík.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) upozorňuje, že je najvyšší čas vypísať výzvu na kompenzácie vysokých cien energií za rok 2022. Taktiež upozorňuje, že sa v parlamente kopia „škodlivé“ návrhy zákonov s negatívnymi dopadmi na domácich podnikateľov.

Vysoké ceny energií

Najväčším problémom podnikov sú dnes vysoké ceny energií v kombinácii s hromadiacimi sa predpismi na úhradu za elektrinu a plyn. Situácia je podľa zamestnávateľov vážna, rastie počet bankrotov a znižuje sa objem investícií.

Problém spočíva predovšetkým v tom, že podniky v Európe platia za energie výrazne viac ako ich konkurenti z tretích krajín. Situáciu navyše komplikuje aj miera daňového zaťaženia.

Takýto stav, bez adekvátneho zásahu zo strany národných vlád, je pre tisíce podnikov likvidačná. Ignorovanie otázky regulačného zaťaženia ešte viac vytláča spoločnosti a investície z kontinentu a poškodzuje Európu ako miesto podnikania,“ uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Nové politické iniciatívy

Len v tomto roku plánuje Európska komisia predložiť viac ako štyridsať nových politických iniciatív, z ktorých mnohé budú mať zásadný vplyv na podnikateľské prostredie. Škodlivých návrhov podľa zamestnávateľov pribúda, pričom sa európska legislatíva následne prenáša aj do členských krajín.

Prezident RÚZ však konštatuje, že so škodlivou legislatívou na úkor podnikateľského prostredia sa v poslednej dobe „roztrhlo vrece“ aj na Slovensku.

Na aktuálnej schôdzi parlamentu by mali poslanci hlasovať o takmer stošesťdesiatich návrhoch zákonov, identifikovali sme, že takmer polovica z nich bude mať negatívne dopady na domáce podniky, čo považujeme za neprijateľné,“ zdôraznil.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.