Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júla 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetická kríza na Cypre: Vláda zrejme požiada o zahraničnú finančnú pomoc

Grécka časť ostrova Cyprus je momentálne závislá na dovoze elektrickej energie zo zahraničia. Explózia skladu zbraní začiatkom minulého týždňa bola tak silná, že spôsobila vyradenie najväčšej elektrárne, ktorou krajina disponovala. Cyperská ekonomika sa tak ocitla v ťažkej situácii. Východiskom z nej je pravdepodobne finančná pomoc zahraničia, uviedol šéf centrálnej banky Atanasios Orphanides.

Podľa Orphanidesa je ekonomika krajiny v stave núdze. V tak vážnej kríze vraj bola naposledy v roku 1974 po tureckej invázii. Vláda teraz bude musieť rýchle a rázne jednať, aby zabránila najhoršiemu. Ak sa jej to nepodarí, potom je namieste, aby Cyprus požiadal o zahraničnú pomoc, povedal ďalej guvernér.

„Aby sme zabránili najhoršiemu, vrátane pristúpenia k mechanizmu podpory a ďalším opatreniam na obranu ekonomiky, je treba prijať ďalšie drastické kroky a to okamžite,“ píše sa v liste s dátumom 18. júla 2011, ktorý guvernér poslal cyperskému prezidentovi Demetrisovi Christofiasovi. Obsah listu včera (20.7.) citovala agentúra Reuters.

Cyperská ekonomika na tom už pred zničením elektrárne nebola príliš dobre, sčasti aj kvôli úzkym väzbám na Grécko, ktoré sa už dlhšiu dobu pohybuje na pokraji štátneho bankrotu.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.